reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg Jesko

Koenigsegg Jesko ile dört farklı hız rekoru kırıldı

Performansı ve tasarımıyla çok dikkat çeken Koenigsegg Jesko ile tam dört farklı hız rekoru kırıldığı duyuruldu.

Koenigsegg Jesko, hem tasarım hem de performansıyla 2019’da karşımıza çıkan en etkileyici araçlardan olmuştu. Adını şirket kurucusu Jesko von Koenigsegg‘den alan otomobil, geçtiğimiz aylarda bir rekor hedefi ile gündeme gelmişti. Koenigsegg, yaklaşık dört yıl önce inanılmaz güçlü ve iddialı Jesko hiper otomobil modelinin tam 530 km/s hıza ulaşabileceğini öngörmüştü. Bunun gerçek olup olmadığını 2024 bitmeden önce göreceklerini belirten ve deneme için konum bakmaya başlayan firma, bugün dört farklı hız rekoru ile ses getirdi. Koenigsegg ilk olarak Jesko’nun sıfırdan 400 km/s hıza ve tekrar sıfıra sadece 27,83 saniyede ulaşarak önemli bir rekor kırdığını duyurdu. Şirket bu konuda Regera ile 2023 yılında elde ettiği eski rekoru 0,98 saniye geride bıraktı. Aynı zamanda 0’dan 400 km/s hıza 18,82 saniyede çıkılarak da rekor kırıldı. Ayrıca 0’dan 250 km/s hıza ve tekrar sıfıra 28,27 saniyede ulaşıldı, 0’dan 250 km/s hıza da 19,20 saniyede ulaşarak iki farklı rekor daha kırılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın en güçlü çift turbolu V8 motorunu taşıyan araç, normal benzinle 1.280 beygir, etanol kullanıldığında ise tam 1.600 beygir güç üretebiliyor. Özel olarak hazırlanan bu motoruyla sektördeki en güçlü araçlardan birisi olan Koenigsegg Jesko, hiper sınıfında çok ama çok ses getiriyor. 0’dan 100 km/s hıza 2,5 saniyede çıkabilen araç, 8,500 RPM devir çevirebiliyor. Araç ayrıca Light Speed Transmission adı verilen dokuz ileri otomatik şanzıman sistemine sahip.

Gecikme olmadan vites değişimine izin veren şanzıman, sadece 90 kg ağırlıkta olmasıyla da dikkat çekiyor. Sunduğu aşırı yüksek performansa özel olarak hazırlanan fren, aerodinamik kanatçıklar ve süspansiyon sistemi bulunan Jesko, arkasındaki dev rüzgarlık sayesinde 270 km hızda 997 kg yere basma kuvveti uyguluyor. Karbon fiber jantları da dikkat çeken detayları arasında olan Jesko, sınırlı sayıda üretilen milyon dolarlık bir canavar olarak sadece hayallerimizi süsleyebiliyor.

Koenigsegg Jesko yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition