reklamı kapat

POPÜLER

Yapay göl yaratmayı beceremeyen Çin, yapay çölde karar kıldı

Çin‘in kuzeyinde yer alan Henan Bölgesi‘nin başkenti olan Zhengzhou‘nun etrafı çöl kumlarıyla kaplandı. Şehir kenarında yapay bir göl oluşturmayı amaçlayan yetkililer bunda o kadar başarısız oldular ki, elde edebildikleri tek şey bir göl olmaktan çok uzak olan bu çöl oldu. Şehrin her yerinden görülebilen çöl kumları tam 10 metre yüksekliğinde ve toplam dört futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

Yapay göl, başlangıçta tasarlandığı şekliyle kulağa oldukça hoş gelen bir projeymiş. Yetkililer Ejderha Gölü adı verilen göl için o bölgedeki bir kaynaktan alınan doğal suyla ve etrafına yerleştirilecek yüz binlerce tonluk kumla şehir için güzel bir göl oluşturmayı planlamış. Fakat evdeki hesap çarşıya uymamış ve yeraltından alınan sular tamamen buharlaşmasıyla ortada kalan kum da giderek etrafa yayılmaya başlamış. Nihayetinde, tamamen ziyan olmuş bir alandan oluşan ve Zhengzhou sakinlerini son derece rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkmış.

gölden çöle

Söz konusu çöl kumları kötü görünmesinin yanında şehir sakinlerine fiziksel olarak da zarar veriyor. Sıcak ve rüzgarlı günlerde şehir merkezine doğru savrulan kumlar arabaların yüzeyini çiziyor ve insanları maske takmaya zorluyor.

yapay gölden çöle

Sun-Yat adlı bir şehir sakini, kumun bazı yerlerde 30 metrelik bir yükseliğe ulaştığını ve belediyenin bu durumla ilgili hiçbir koruyucu önlem almadığını ifade ediyor. Uzmanlar bu çevre felaketine acil bir çözüm arıyorlar fakat söz konusu dev kum tepelerini görenler bu sorunun kısa bir sürede çözülebileceğine şüpheyle yaklaşıyor.

gölden çöle 3

YORUMLAR