reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

yapay zeka

Yapay zekanın Black Metal albümü şaşkınlık yaratıyor

Giderek yetenekli bir hal alan yapay zeka müzik alanında aşama kaydetmeyi sürdürüyor. Daha önce de müzik alanındaki çalışmalarına şahit olduğumuz bu teknoloji son olarak Black Metal albümüne imza attı. Böylece ortaya enteresan bir çalışma çıktı.

Advertisement

Hatırlarsanız yapay zeka ve müzik daha önce de bir araya gelmişti. Bach ve Beethoven gibi klasik müziğin ustalarının yanında The Beatles‘a da el atışına şahit olduk. Yapay zekayı müzik alanında geliştirme çalışmaları devam ediyor fakat bu sefer hedef Black Metal türü oluyor.

Gelişimin en net örneği

CJ Carr ve Zack Zukowski‘nin yönettiği yapay zeka projesi The Coditany of Timeness isimli albümle sonuçlandı. Proje aslında oldukça basit. Yeni yapay zeka sistemi önce Black Metal türünün derinlemesine inceledi. Bunun için seçilen müzik türünün en iyi örneklerini ele alındı. Parçaların ritminden ismine kadar uzanan bu çalışma sonucunda beş şarkı ortaya çıktı. Albüm orijinal olmaktan çok şimdiye kadar varolan Black Metal şarkılarını baz alıyor. Buna rağmen ortaya çıkan sonuç yapay zekanın ne kadar geliştiğini gözler önüne seriyor. Üstelik bu teknoloji sadece yeni şarkılar oluşturmakla sınırlı kalmayıp onları isimlendirmesi de ayrıca dikkat çekiyor. Bu enteresan albümü hemen aşağıda bulabilirsiniz.