reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

boring company tünel

Boring Company, Los Angeles’ı kuşatacak yer altı tünellerinin haritasını paylaştı

Halihazırda Space X’in bulunduğu bölgede devam eden test sürecinin tamamlanmasının ardından, çizilen rotalar parça parça inşa edilecek.

Advertisement

Boring Company‘nin her geçen gün bir bölümünü daha hazır hale getirdiği yer altı ulaşım tünellerinde testler son sürat devam ediyor. 150 metrelik bölümü tamamen hazır hale getirilen, asansör de dahil olmak üzere testleri bu kısımda gerçekleştirilen projenin Los Angeles‘ı saracak planlamasıyla ilgili bugün önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz dönemde planlama ve duraklar kapsamında kısıtlı rotası ortaya çıkan tünellerden gelen yeni paylaşım, başlangıç ve bitiş noktalarıyla kenti saracak tüm ağı gözler önüne seriyor. Şirketten paylaşılan son bilgilere göre, yerel yönetimin de dahil olduğu projeyi kamuya açmak için test süreci kapsamlı olarak devam edecek.

İki kademeli rota planı

Paylaşılan haritaya baktığımızda şirketin şehrin iç bölgelerine kadar uzanan bir rota üzerinde planlama yaptığını görebiliyoruz. Kırmızı ile işaretlenen bölgenin kazı izni için başvurusu yapılmış ilk konsept tünel olduğunu belirten yetkililer, birinci aşamada Los Angeles ve Culver boyunca 6,5 kilometrelik mesafeyi hedeflediklerini belirtiyor. Bu bölümü inşaatın lojistik doğrulamasının, güvenlik testlerinin ve çalışma usulünün yasal organlarca doğrulanma amacıyla tamamlanacağı da altı çizilerek belirtilen detaylar arasında. Haritada mavi renk hatla gösterilen ikinci faz ise rotanın potansiyel genişletme seçenekleri üzerine yoğunlaşıyor ki kullanım alanını ciddi anlamda esnecek olan parça planın bu noktasında gizli. Tamamlandığında saatte 200 kilometrelik hızlarla ulaşım sağlacak olan projenin hizmete açılacağı tarihse merak konusu.

VİDEO