reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Kngine

Yapay zeka konusunda dengeleri değiştirebilecek “Samsung” yatırımı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, ortaya çıktığı kadarıyla yapay zeka tarafında önemli bir yatırım da gerçekleştirdi. Şirket rekabette öne çıkmak adına kesenin ağzını iyice açmış görünüyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde yapay zeka (AI) geliştirmeleri için özel bir araştırma merkezi kuracağını duyduğumuz şirket, bu taraftaki satın alımları arasında Kngine firmasını da ekledi. Şirketin hisselerinin yüzde 100’ünü aldığı belirtilen Samsung, yine dijital asistan Bixby odaklı düşünüyor. Bildiğiniz gibi Siri’nin arkasındaki isimleri satın alıp oluşturduğu yapay zekalı dijital asistan Bixby halen hiç beğenilmiyor. Rakipleri karşısında ezilen asistan, söylediklerinizi anlamakta dahi zorlanıyor. Bunu değiştirmek isteyen ve ilk adımı Bixby 2.0 ile yapacak gibi duran şirket, bu konuya gerçekten büyük önem veriyor. Daha öncekilerden farklı olarak Mısır‘dan çıkmış bir girişim olduğunu belirtilen Kngine ise derin öğrenme tarafında mobil çözümler üretiyor. Yapay zeka temelli bu çözümlerin söylenenleri anlayabildiği belirtiliyor. Kurdukları kendi isimlerini taşıyan motorun insan beyni gibi çalıştığını ve interneti okuyarak öğrendiğini iddia eden şirket, bir akıllı arama motoru da geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, yapay zeka atılımlarında hız kesmiyor

Şirketin yaptığı bu yatırımlar elbette sadece Bixby‘i ilgilendirmiyor. Teknoloji devi biliyorsunuz otonom yani sürücüsüz otomobiller için de bazı sistemler geliştiriyor. Her zaman söylediğimiz gibi bu alana yapılan yatırımlar gelecek hakimiyeti için büyük önem arz ediyor.