reklamı kapat

POPÜLER

Yapışkan not kağıdı ve flash belleği bir araya getiren konsept

Bilgisayar ekranına yapıştırılan hatırlatma notları oldukça sık kullanılan bir yöntem. Bu yapışkan hatırlatma notları, yakın bir zaman içinde flash bellek görevi de görebilir. Yeni Delhi merkezli tasarım stüdyosu ASDS tarafından üretilen ve 2014 Red Dot tasarım ödülü alan konsept, kullanıcıları bilgisayarların ücra köşelerinde yer alan USB girişlerini arama derdinden kurtarıyor.

DataStickies adı verilen konsept ürün, yapışkan not şeklinde bir flash bellek. Bellekte yer alan verilerin bilgisayara aktarımında, optik veri transfer yüzeyi veya ODTS adı verilen ve ekran gibi herhangi bir elektronik yüzeye yapıştırılabilen ince panel kullanılıyor. Tasarımcılara göre DataStickies, basınca duyarlı, iletken bir yapışkan içeriyor ve böylece iz bırakmadan tekrar tekrar kullanılabiliyor.

datastickies-3

Üzerine yazı da yazılabilen bellek, veri transferi esnasında köşelerinden ışık saçıyor. Bellek, grafen adlı bir çeşit karbon atomu yapısından üretiliyor. Kağıttan milyon kat ince olduğu belirtilen malzemenin kullanılmasıyla birlikte birçok flash belleğin çok daha üzerinde bir kapasite elde edilebileceği belirtiliyor.

datastickies