reklamı kapat

POPÜLER

Renault otomobil fiyatları

Yaprak dökümü sürüyor; Renault Megane için yolun sonu göründü

Türkiye’deki üretim süreci Karsan’a devredilen Renault Megane, 27 yıllık üretim macerasına bildiğimiz formuyla veda edecek.

Karşımıza özellikle elektrik odağında yepyeni isimleri getirmeye devam eden 2022 yılı, bir yandan köklü modellerin vedalarına sahne olarak da kayıtlara geçecek. Ford’un Focus tarafındaki üretime veda kararı sonrası, pazarın bir diğer önemli ismi olan Megane için de yolun sonu resmi olarak göründü. Üretim sürecinin bir ayağının Türkiye’de olması sebebiyle bizim için de önemli bir figür haline gelen Renault Megane için yeni bir jenerasyon olmayacağı netlik kazanmış durumda. 27 yılllık üretim macerasında dört jenerasyonla sokaklardaki varlığını sürdüren Megane’ın yerini ise beklenildiği gibi adını paylaşan elektrikli Megane E-Tech alacak.

2021 Renault Megane Sedan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Megane marka tarihine iz bıraktı

Renault Türkiye’nin geçtiğimiz yıl itibarıyla Karsan ile gerçekleştirdiği anlaşma sonrasında üretimi devrettiği Megane Sedan için son birkaç yıldır bu yönde mesaj verildiğini anımsayabiliyoruz. Megane’ın Karsan’a devredilmesiyle birlikte yeni nesil Mitsubishi Colt’un Türkiye’de üretilecek olması planlamanın güncel parçası olarak hayata geçiriliyor. Halihazırda satışta olan dördüncü nesliyle beş yılı aşkın süredir satışta olan Megane için bu süreçte makyaj operasyonuyla güncellemeler yapılmıştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satış sürecinde RS olmak üzere pek çok farklı versiyonla önemli bir kitleye ulaşan ailenin en iyi satış yakaladığı dönem 2004 olarak kayıtlardaki yerini koruyor. O dönem 465 bin adedi aşan küresel satış yakalayan Megane, kullanıcıların son yıllarda SUV odaklı eğilimi sebebiyle geriye doğru giden grafikten kaçamamıştı. Veda sonrası boşluğu dolduracak olan Megane E-Tech ise tamamen elektrikli olarak satışa sunulması sebebiyle marka için yeni dönemde kilit rol üstleniyor. Renault dönüşüm planı kapsamında 2030 yılından itibaren hiçbir modelinde benzinli veya dizel motor seçeneğine yer vermeyecek. İlk aşamada sadece Avrupa pazarı için uygulanacak olan bu kararın ilerleyen süreçte globale yansıdığına da şahit olacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR