reklamı kapat

POPÜLER

Yarı otonom sürüş teknolojisine kavuşan 2018 Nissan Qashqai’nin öne çıkan özellikleri [Video]

08 Mart 2017

Nissan’ın segmentinde lider olan crossover modeli artık çok daha akıllı ve premium.

Piyasaya çıktığı ilk günden itibaren kullanıcılardan yoğun ilgi gören ve satış rakamlarıyla Avrupa’nın en çok satan crossover modeli olan Nissan Qashqai her yeni versiyonunda elini güçlendirerek yoluna devam ediyor. Bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tasarımıyla birlikte sahip olduğu yeni teknolojilerle de öne çıkan Qashqai, Nissan’ın uzun bir süredir geliştirme sürecini yürüttüğü yarı otonom sürüş teknolojisiyle donatılmış olarak karşımıza çıktı. Nissan’ın sunulan motor seçeneklerinde herhangi bir güncellemeye gitmediği Qashqai hiç olmadığı kadar premium bir yapıya sahip.

Tasarım – Donanım

Nissan’ın yeni tasarım diliyle birlikte özellikle ön paneldeki ızgara çizgisinin çok daha öne çıkarıldığını yeni Micra olmak üzere konsept aşamasında olan birçok modelde önceden görmüştük. Markanın V-Motion adını verdiği bu tasarım dili üzerine ön ızgarasındaki V formu büyüyen ve çok daha öne çıkarılan Qashqai’nin ışıklandırmaları da makyaj programından nasibi aldı. Tamamen yenilenen LED teknolojisine sahip gündüz farlarının tasarımı boomerang formuna bürünen Qashqai’nin adaptif yapıda olan far grubunun gece sürüşündeki performansı da artık çok daha iyi seviyede. Tıpkı ön tarafındaki gündüz farları gibi LED arka stopları da boomerang formuna kavuşan Qashqai’nin bu bölümündeki yapısı üç boyutlu lens efektiyle çok daha dikkat çekici gözüküyor. Nissan, ön ve arka tamponlarda da yaptığı küçük dokunuşlarla Qashqai’de çok daha tatminkar bir görüntü elde etmeyi başarmış.


Yeni Qashqai’nin içerisine girdiğimizde dışarıyla orantılı olarak gözle görülür değişimlerin yaşandığını rahatlıkla görebiliyoruz. Direksiyon tasarımının tamamen değiştiğini gördüğümüz aracın bu konuda çok daha sportif bir hissiyatı uyandırdığını belirtmek gerekiyor. Nissan’ın özellikle aracın içerisindeki malzeme kalitesinde gözle görülür bir iyileştirme yapıldığını vurguladığı geliştirmeler arasında iki kişiye kadar konum hafızası sunan Nappa deri döşemeye sahip yeni koltuklar, opsiyon olarak satın alınabilen Bose ses sistemi ve yenilenen multimedya arayüzü ön plana çıkıyor.


Tasarımının yanı sıra artık yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan yarı otonom sürüş teknolojileri kısmında da Nissan tarafından geri bırakılmayan Qashqai’de, markanın kendi geliştirdiği ProPilot sistemi yer alıyor. Sensör ve kameralarla birlikte araç üzerinde yer alan elektronik asistanlarla entegre çalışan sistem özellikle yoğun trafikte tamamen aracın kontrolünü sağlayabilecek seviyede. Direksiyon kontrolünün yanı sıra gaz ve fren işlemini de tamamen kendiliğinden yapabilen yarı otonom sistem özellikle yoğun trafikte kullanıcıların en büyük yardımcısı olacak. Qashqai’nin elektronik destek ve güvenlik ekipmanlarına baktığımız zaman; akıllı acil frenleme, yaya algılama, arka trafik asistanı, trafik levhası tanımlama, sürücü uyarı sistemi, akıllı park asistanı, kör nokta uyarı, şerit takip ve uyarı gibi sistemlerin yerini koruduğunu görüyoruz.

Altyapı – Motor

Nissan geliştirme programına soktuğu Qashqai’nin sürüş dinamiklerine de doğrudan etki edecek yenilikler yapmayı ihmal etmediğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda süspansiyon ve direksiyon sistemleri iyileştirilen araçta çok daha iyi bir sürüş deneyimi vadedilirken altyapıda yapılan güçlendirmelerle birlikte kabin içerisine sızan gürültünün çok daha az hissedileceğinin altı çiziliyor. Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi Nissan’ın motor seçeneklerinde herhangi bir değişikliğe gitmediği Qashqai’de 1.2 litre benzinlinin yanı sıra 1.5 ve 1.6 litrelik dizel motorların satışına devam edilecek. Resmi fiyatları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak olan yeni Nissan Qashqai’nin Avrupa satışları temmuz ayı itibarıyla başlayacak.

VİDEO

YORUMLAR