reklamı kapat

POPÜLER

Fortnite Android Google Apple

“Yasaklı” Fortnite’a Android tarafında ulaşma yöntemleri

Apple ve Google tarafından App Store ve Play Store’dan silinen Fortnite, Samsung Galaxy Store içerisinde yer almayı sürdürüyor.

Epic Games dün Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın ve Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple daha sonra da Google Fortnite’ı resmi marketlerden kaldırdı. Biliyorsunuz bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Bu konu henüz nasıl çözülecek bilinmiyor ancak Fortnite‘a en azından Android kullanıcıları halen rahatlıkla ulaşabiliyor. Burada en şanslı kişiler Samsung sahipleri. Çünkü yukarıda da dediğimiz gibi Fortnite’ın halen Samsung Galaxy Store içerisinde yer aldığı aktarılıyor. Google doğal olarak Samsung’un kendi marketine karışamıyor. Diğer Android kullanıcıları ise oyunu Epic Games’in sağladığı 8.2 GB boyutundaki APK üzerinden telefonlarına yükleyebiliyor. iOS ve Android tarafında oyunu hali hazırda indirenlerde ise bir sorun bulunmuyor. iOS tarafında market dışı yükleme ise mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fortnite üzerinde Apple ve Epic Games olayı çok ses getirmiş durumda

Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sisteminin kullanmasını istiyor. Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor. Bu süreçten Epic’in galip ayrılması çok mümkün görünmüyor. Çünkü Apple ve Google kendi işletim sistemlerinin ve uygulama marketlerinin kontrolünü tamamen ellerinde tutuyor. Koyulan kurallar başından beri bu şekilde ilerliyor. Ancak yine de Epic Games’in haklı olduğu bazı durumlar bulunuyor. Örneğin Apple’ın market komisyon kesintisi konusunda bazı firmalara ile anlaşmalar yaptığı biliniyor. Epic burada herkesin eşit olmasını istiyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil