reklamı kapat

POPÜLER

apple epic games app store fortnite iphone

Apple ve Google Fortnite’ı App Store’dan sildi, Epic Games dava açtı [Güncellendi]

Teknoloji devi Apple, dakikalar önce Fortnite için büyük bir adım attı ve popüler oyunu App Store’dan sildi. Bu hamleye Epic’den yasal bir cevap geldi.

Epic bugün Fortnite mobil oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın App Store kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de Apple yukarıda da dediğimiz ihlal nedeniyle Fortnite’ı anında App Store’un dışına aldı. Apple, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sisteminin kullanmasını istiyor. Epic Games ise Apple’ın ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor. Apple’ın Fortnite’ı silmesiyle beraber hemen Apple’a karşı yasal bir adım atan Epic Games, firmadan tahmin edebileceğiniz üzere para istemiyor. Apple’ın son dönemde çok tepki çekmeye başlayan App Store üzerindeki baskın / tekel yapısını değiştirmesini ve alternatiflere (Burada ödeme sistemi) yer açılmasını isteyen Epic, ayrıca Apple’ın bazı uygulamalardan / servislerden komisyon almadığını ya da daha az alındığını da belirtiyor. Bu konu da elbette tepki çekiyor. Her firma aynı market içerisinde eşit şartlar istiyor. Bu arada henüz Google’ın Android tarafında Fortnite için bir adım atmadığını belirtmek gerekiyor. Google’ın oyunu Play Store’dan silmesi beklenmiyor ancak yine de bir adım atılabilir deniyor. Oyunu iOS tarafında hali hazırda indirenler içinse henüz bir sorun bulunmuyor.

Güncelleme: Kısa süre önce Apple gibi Google da Play Store’dan Fortnite’ı sildi. Bu hamle üzerinden Epic Games Google’ı da dava etti.

Fortnite üzerinde Apple ve Epic Games olayı çok konuşulacak

Sürecin nereye varacağı şimdilik bilinmiyor. Marketin tüm kontrolü Apple’da yer alıyor ancak App Store inanılmaz büyük bir hal almış durumda. Bu yüzden artık sürece resmi devlet kurumları da dahil oluyor ve market tamamen Apple’ın olmasına rağmen baskın / tekel yapı çok ciddi tepkiler çekiyor. Özellikle bu ödeme sistemi konusunda Apple’a geri adım attırmaya çalışan firmalar, bu konuda çok ciddi görünüyor. Apple hatırlarsınız en son kuralları nedeniyle Microsoft’un xCloud servisinin App Store’da yer almasına da izin vermemişti.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil