reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 80

Yeni değişiklik ve özellikleriyle Chrome 94 indirmeye sunuldu

Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için 94. sürümü indirmeye açtı. Sürüm ile devasa yenilikler olmasa da önemli detaylar var.

Chrome 93 sonrasında gelen 94. yeni sürüm, ilk olarak ayarlar kısmını güncelliyor. Artık tarayıcının ayarlar menüsü biraz daha sade görünüyor. Yeni sürüm ile HTTPS-First modu da aktif edilmiş durumda.

Bu yeni mod ile tarayıcı artık tüm siteleri HTTP yerine çok daha güvenli HTTPS olarak yüklemeye başlayacak ve HTTPS olmayan sitelerde büyük bir uyarı çıkaracak. Sharing Hub ile kişilerin bağlantıları kopyalamasını kolaylaştıran yeni sürüm, burada bağlantı için QR kod oluşturma özelliğini de sunuyor.

Aynı zamanda Sharing Hub üzerinden sayfa için farklı kaydet seçeneği ve yansıtma seçenekleri de sunuluyor. Sharing Hub ile ayrıca sayfaların Twitter, Reddit, LinkedIn ve Facebook temelli paylaşımı da kolaylaşıyor. Bu özellik şimdilik “chrome://flags/#sharing-hub-desktop-omnibox” üzerinden aktif edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome 94 için daha oldukça büyük planlar açıklanmıştı

Chrome 94 beta sürümüne WebCodecs ve WebGPU sistemleri eklenmişti. Bunlar sayesinde tarayıcıda oyun deneyimi bir sonraki seviyeye geçecek bilgisi verildi.

Dün ortaya çıktığı kadarıyla WebCodecs, geliştiricilerin video kodlama / kod çözme süreçlerine daha iyi erişim sağlaması için tasarlanan bir API. Bu API sayesinde spesifik olarak tarayıcı tabanlı bulut oyunculuğuna odaklanıldığı belirtiliyor.

Chrome’un temelinde bulut oyunculuk için özel sistemler yer almıyor. Bulut oyun sistemleri yeni geldiği için WebCodecs gibi API’lar tarayıcıyı geleceğe taşımak adına çok önemli görünüyor.

WebCodecs sayesinde internette gelen oyun verisinin ekrana olabilecek en hızlı şekilde gönderileceği, eski cihazlardaki bulut oyun deneyiminin daha da iyi hale getirilebileceği aktarılıyor.

Bulut oyunculukta sisteme oyunun kendisi için yük binmiyor ancak akıcı aktarım için donanımsal hızlandırma gerekiyor. WebCodecs bu noktada fayda sağlayacak bilgisi veriliyor.

WebGPU ise aktarıldığı kadarıyla web merkezli geliştiricilere, bilgisayarların GPU birimine daha iyi erişim şansı verecek. Burada Apple Metal, Microsoft DirectX 12 ya da Vulkan GPU API’larına direkt erişim sağlanacak ve böylelikle performansı düşüren aracılar ortadan kaldırılabilecek.

Bu yeniliklerin henüz 94. sürüm içinde olup olmadığı bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı