reklamı kapat

POPÜLER

Apple CarPlay
yeni jenerasyon CarPlay

Yeni jenerasyon Apple CarPlay sadece kablosuz olarak çalışacak

Yeni jenerasyon Apple CarPlay sadece kablosuz olarak çalışacak. Apple kablolu bağlantı altyapısını geleceğe taşımak istemiyor.

Bugün burada doğrulandığı kadarıyla yeni jenerasyon Apple CarPlay sistemine sahip araçlarda iPhone bağlantısı sadece kablosuz olarak yapılacak. Bazı kişilerin bağlantı sorunları olabilir endişesiyle iyi karşılamadığı bu gelişme, bazılarını ise geniş çaplı benimsemeyi hızlandıracağından memnun etmiş durumda. 2024 bitmeden önce çıkacak bazı araçlarda kullanılacak yeni jenerasyon CarPlay için kısa süre önce yukarıdaki galeride görebileceğiniz çok sayıda yeni görsel paylaşıldı. Bu görseller ile tasarımsal olarak neler sunacağı bir kez daha gözler önüne serilen yeni CarPlay, oldukça modern görünüyor. Daha önce öğrendiğimiz kadarıyla sürüm araçlar hakkında eskiye nazaran daha çok bilgi verebilecek. Bunlardan bazıları ise şunlar olacak:
-Otomatik Ayarlar: Bu uygulama eşleştirilmiş iPhone’ları yönetmenizi ve araç ayarlarını yapmanızı sağlar.
-Araç Kamerası: Bu uygulama aracın arka görüş kamerası akışını görüntüler.
-Şarj Etme: Bu uygulama elektrikli araçların pil seviyesini, şarj durumunu, pilin tamamen şarj olmasına kalan süreyi ve daha fazlasını gösterir.
-Klima: Bu uygulama CarPlay üzerinden aracın klima kontrollerine erişim sağlayarak klima veya ısıtma sisteminin sıcaklığını, fan hızını, ısıtmalı koltukları, ısıtmalı direksiyon simidini ve daha fazlasını ayarlamanıza olanak tanır.
-Göstergeler: Bu uygulama, aracın kapılarından herhangi birinin açık olup olmadığını gösterir ve ayrıca araç uyarı sembollerini de görüntüleyecek.
-Medya: Bu uygulama, CarPlay içindeki FM ve AM radyo istasyonu kontrollerinin yanı sıra SiriusXM gibi diğer medya seçeneklerine erişim sağlayacak. 
-Lastik Basıncı: Bu uygulama aracın her bir lastiği için hava basıncını gösterecek ve düşük basınç, yüksek basınç ve patlak lastik uyarıları sağlayacak.
-Gezinti: Bu uygulama, aracın ortalama hızı, yakıt verimliliği veya enerji verimliliği, bir yolculukta geçen toplam süre ve toplam mesafe ve daha fazlası dahil olmak üzere sürüşle ilgili çeşitli veriler sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC22’de tanıtılan yeni sistem, araçlar ile derin entegrasyon kuruyor. Sürüm için Apple kendisi şunları aktarıyor: “CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklinde temel bir değişim yarattı. Yeni nesil CarPlay ise aracın donanımıyla derin bir entegrasyon sağlayarak daha da ileri gidiyor. CarPlay araç içindeki birden çok ekranda içerik gösterebilmesi sayesinde benzersiz ve tutarlı bir deneyim yaratacak. Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu denetleme veya klima ayarlarını doğrudan CarPlay’den düzenleme gibi işlemler yapabilmelerine olanak tanıyor.

Üstelik CarPlay, araç verilerini kullanarak hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha birçok bilgiyi gösterge paneline yansıtacak. Kullanıcılar farklı gösterge paneli tasarımları arasından seçim yaparak sürüş deneyimini kişiselleştirebilecek. Araç takımlarına yönelik ek destek ise kullanıcıların Hava Durumu ve Müzik uygulamalarındaki bilgileri aracın kontrol panelinde bir bakışta görmelerini sağlayacak.”

Yeni jenerasyon CarPlay yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın