reklamı kapat

POPÜLER

Apple CarPlay

Yeni nesil Apple CarPlay bu yıl kesin olarak yollara çıkacak

Yeni nesil Apple CarPlay sistemi bugün öğrendiğimiz kadarıyla 2024 yılını kaçırmayacak, sistemi taşıyan ilk araçlar yakında yollara çıkacak.

Apple’ın resmi sitesinde yaptığı güncelleme ile doğrulanan 2024 çıkışı, şimdilik sadece ABD için veriliyor ancak ABD dışında satılacak bazı araçlarda da yeni sürüme yer verilmesi bekleniyor. iOS 17.4’ün betasında bulunduğu kadarıyla resmi sunumda gösterilenler haricinde özellikler de taşıyacak sürüm, yeni uygulamalar ile çok sayıda aracı kapsayacak ve detaylı bilgiler verecek. Bunlardan bazıları şöyle olacak:
-Otomatik Ayarlar: Bu uygulama eşleştirilmiş iPhone’ları yönetmenizi ve araç ayarlarını yapmanızı sağlar.
-Araç Kamerası: Bu uygulama aracın arka görüş kamerası akışını görüntüler.
-Şarj Etme: Bu uygulama elektrikli araçların pil seviyesini, şarj durumunu, pilin tamamen şarj olmasına kalan süreyi ve daha fazlasını gösterir.
-Klima: Bu uygulama CarPlay üzerinden aracın klima kontrollerine erişim sağlayarak klima veya ısıtma sisteminin sıcaklığını, fan hızını, ısıtmalı koltukları, ısıtmalı direksiyon simidini ve daha fazlasını ayarlamanıza olanak tanır.
-Göstergeler: Bu uygulama, aracın kapılarından herhangi birinin açık olup olmadığını gösterir ve ayrıca araç uyarı sembollerini de görüntüleyecek.
-Medya: Bu uygulama, CarPlay içindeki FM ve AM radyo istasyonu kontrollerinin yanı sıra SiriusXM gibi diğer medya seçeneklerine erişim sağlayacak. 
-Lastik Basıncı: Bu uygulama aracın her bir lastiği için hava basıncını gösterecek ve düşük basınç, yüksek basınç ve patlak lastik uyarıları sağlayacak.
-Gezinti: Bu uygulama, aracın ortalama hızı, yakıt verimliliği veya enerji verimliliği, bir yolculukta geçen toplam süre ve toplam mesafe ve daha fazlası dahil olmak üzere sürüşle ilgili çeşitli veriler sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzun zamandır hayatımızda olan Apple CarPlay sistemi, iPhone’ları otomobillere bağlama konusunda iyi bir deneyim sunuyor ancak çok kısıtlı özelliklere sahip. Bu durum duyurulan “yeni nesil altyapı” ile tamamen değişecek ve bu gelişmiş altyapı ilk aşamada Aston Martin ve Porsche tarafından kullanılacak. Aston Martin, yeni DB12 de dahil olmak üzere yeni nesil CarPlay’e sahip ilk araçlarını 2024 yılında piyasaya sürecek. Porsche firması da sistemi kullanacağını yukarıdaki görseller ile paylaştı ancak spesifik bir araç modeli ya da tarih vermedi.

WWDC22’de tanıtılan yeni sistem, araçlar ile derin entegrasyon kuracak ve böylece çok daha detaylı çalışacak. Sürüm için Apple kendisi şunları aktarıyor: “CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklinde temel bir değişim yarattı. Yeni nesil CarPlay ise aracın donanımıyla derin bir entegrasyon sağlayarak daha da ileri gidiyor. CarPlay araç içindeki birden çok ekranda içerik gösterebilmesi sayesinde benzersiz ve tutarlı bir deneyim yaratacak. Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu denetleme veya klima ayarlarını doğrudan CarPlay’den düzenleme gibi işlemler yapabilmelerine olanak tanıyor.

Üstelik CarPlay, araç verilerini kullanarak hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha birçok bilgiyi gösterge paneline yansıtacak. Kullanıcılar farklı gösterge paneli tasarımları arasından seçim yaparak sürüş deneyimini kişiselleştirebilecek. Araç takımlarına yönelik ek destek ise kullanıcıların Hava Durumu ve Müzik uygulamalarındaki bilgileri aracın kontrol panelinde bir bakışta görmelerini sağlayacak.”

Yeni sistem için daha önce Ford, Lincoln, Mercedes-Benz, Infiniti, Honda, Acura, Jaguar, Land Rover, Audi, Nissan, Volvo ve Porsche gibi firmalar ile çalışacaklarını aktaran Apple, yeni nesil CarPlay ile kullanıcıları memnun edeceğe benziyor.

Yeni nesil CarPlay yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER