reklamı kapat

POPÜLER

Apple CarPlay

Yeni nesil Apple CarPlay ilk olarak Aston Martin ve Porsche araçlarda kullanılacak

Yeni nesil Apple CarPlay sistemi bugün öğrendiğimiz kadarıyla Aston Martin ve Porsche imzalı yeni araçlarda da kullanılacak.

Uzun zamandır hayatımızda olan Apple CarPlay sistemi, iPhone’ları otomobillere bağlama konusunda iyi bir deneyim sunuyor ancak çok kısıtlı özelliklere sahip. Bu durum duyurulan “yeni nesil altyapı” ile tamamen değişecek ve yeni bilgilere bu gelişmiş altyapı ilk aşamada Aston Martin ve Porsche tarafından kullanılacak. Aston Martin, yeni DB12 de dahil olmak üzere yeni nesil CarPlay’e sahip ilk araçlarını 2024 yılında piyasaya süreceğini açıkladı. Porsche firması da sistemi kullanacağını yukarıdaki görseller ile paylaştı ancak spesifik bir araç modeli ya da tarih vermedi. WWDC22’de tanıtılan yeni sistem, araçlar ile derin entegrasyon kuracak ve böylece çok daha detaylı çalışacak. Sürüm için Apple kendisi şunları aktarıyor: “CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklinde temel bir değişim yarattı. Yeni nesil CarPlay ise aracın donanımıyla derin bir entegrasyon sağlayarak daha da ileri gidiyor. CarPlay araç içindeki birden çok ekranda içerik gösterebilmesi sayesinde benzersiz ve tutarlı bir deneyim yaratacak. Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu denetleme veya klima ayarlarını doğrudan CarPlay’den düzenleme gibi işlemler yapabilmelerine olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üstelik CarPlay, araç verilerini kullanarak hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha birçok bilgiyi gösterge paneline yansıtacak. Kullanıcılar farklı gösterge paneli tasarımları arasından seçim yaparak sürüş deneyimini kişiselleştirebilecek. Araç takımlarına yönelik ek destek ise kullanıcıların Hava Durumu ve Müzik uygulamalarındaki bilgileri aracın kontrol panelinde bir bakışta görmelerini sağlayacak.”

Yeni sistem için daha önce Ford, Lincoln, Mercedes-Benz, Infiniti, Honda, Acura, Jaguar, Land Rover, Audi, Nissan, Volvo ve Porsche gibi firmalar ile çalışacaklarını aktaran Apple, yeni nesil CarPlay ile kullanıcıları memnun edeceğe benziyor.

Yeni nesil CarPlay yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER