reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

Yeni MacBook Pro modelleri için mini-LED özelinde işler iyi gidiyor

Teknoloji devi Apple’dan 2021 bitmeden iki yeni MacBook Pro modeli gelecek. İşte bu iki modelde de hemen hemen kesin olarak mini-LED ekranlar olacak.

Apple, geçtiğimiz haftalarda yeni iPad Pro modellerini tanıttı. Bu modellerden 12,9 inç ekranlı olan direkt olarak mini-LED ekran üzerine kuruluyordu.

Bu 12,9 inç ekranda 10 binden fazla mini-LED bir araya geliyor ve bu sayede 1.000 nit normal, 1.600 nit maksimum parlaklık elde ediliyor. Mini-LED kullanımı hakkında Apple şu açıklamayı yapıyor:

“Son derece yüksek bir parlaklık düzeyi elde etmek için ekranın arkasındaki yüzeyi tümüyle LED’lerle kapladık.

iPad Pro’nun inanılmaz derecede ince kasasına sığmaları için önceki nesle kıyasla 120 kat daha küçük, özel tasarımlı mini-LED’ler kullandık.

Işığı daha verimli bir şekilde karıştıran özel optik filmlerin ve yayıcıların da yardımıyla bu sistemi yalnızca 6,4 mm inceliğindeki tasarımımıza sığdırmayı başardık.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mini-LED teknolojisi MacBook Pro modellerine de gelecek

Yıl sonunda satışa sunulması beklenen yeni nesil MacBook Pro modelleri, 14 inç ve 16 inç ekranlar üzerine kurulacak.

Bu ekranlar da mini-LED ile yüksek ihtimalle 1.000 nit normal, 1.600 nit de maksimum parlaklık getirecek.

Hatta Apple’ın kilit mini-LED tedarikçilerinden birisi olan TSMT, üretim konusunda yaşanan bazı sorunları aşmış durumda. Bu da yeni modellerin mini-LED kullanımını hemen hemen garanti altına alıyor.

14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri aynı zamanda yeni bir tasarım kullanacak. Buna ek olarak modellerin port seçenekleri de ciddi oranda artacak.

Kaynaklar haklıysa yeni dizüstüler ile SD kart yuvası ve MagSafe sistemi geriye gelecek. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak modellerde ayrıca HDMI portu da olabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın