reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Yeni ayrılık geldi; Google Stadia yavaş yavaş ölüyor olabilir

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için kötü bir haber daha gündeme gelmiş durumda.

Google Stadia, halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünden görüntü aktarılıyor.

“Oyun dünyasının geleceğini oluşturuyor” diye çıkan servis, geçtiğimiz aylarda endişe yaratan bir haberle gündeme gelmişti. Servis için değil ancak servis için özel oyunlar üretecek stüdyolara kapatma kararı alınmıştı.

Bu gelişmeler ışığında özel oyun geliştirme sürecinin başındaki Jade Raymond da şirketten ayrılma kararı almıştı. Şimdi ise üst düzey yetkililerden John Justice şirketten ayrıldı.

Bu ve benzeri gelişmeler ışığında oyun satışı üzerinden giden Google Stadia için yolun sonu yaklaşıyor yorumları yapılıyor. Google’ın başarısız servisleri kapatma konusunda büyük bir kaydı bulunuyor.

Bunlar arasına Stadia’yı da ekleyecek gibi görünen Google, bu servis ile hiçbir zaman öne çıkamayacak izlenimi oluşturuyor. Bu servis için çok daha farklı adımlara ihtiyaç var gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında teknik olarak kısa bir özet yaparsak

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor.

Sunucuları için AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor.

İlgili Video