reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Pro Qualcomm

Yeni MacBook Pro ve iPhone 13’ler için teslim aralık ayına sarktı

Teknoloji devi Apple tarafından tanıtılan yeni MacBook Pro modellerini satın alanlar hatırı sayılır bir süre beklemek durumunda kalacak.

Türkiye’de de resmi olarak ön sipariş üzerinden elde edilebilen Apple’ın yeni MacBook Pro modelleri, global çip krizi nedeniyle istenilen düzeyde üretilemiyor. Ayrıca uzun zamandır beklendikleri için yurt dışında çok büyük talep gören modeller, bu şartlar doğrultusunda şimdi satın alınsa dahi çoğu kişiye ancak aralık ayında ulaşacak.

Bu durum Türkiye için de geçerli ve seride özellikle 16 inç MacBook Pro en geç gelecek model konumunda yer alıyor. Son durumda ürünlerden kasım ortasında satın alan kişilerin, dizüstünü almak için aralık sonunu beklemesi gerekecek gibi görünüyor.

Bu arada Apple yine çip krizi etkisiyle iPhone 13’lerden de halen iyi seviyede üretemiyor. Şu an Apple’dan iPhone 13 Pro alan birisi, cihazı ancak aralık ayında eline alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni MacBook Pro modelleri çok güçlü işlemcilere sahipler

Yeni MacBook Pro işlemcileri M1 Max ve M1 Pro, performans konusunda çok iddialılar ve kişilere farklı varyasyonlar sunuyorlar. Modeller farklı GPU ve CPU seçenekleriyle elde edilebiliyor. Bunlar tam olarak şunlar:

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

Modellerin farklı RAM seçeneklerine izin verdiğini de belirtelim. Pro ile maksimum 32 GB RAM alabiliyorsunuz. Max ile ise 64 GB belleğe izin veriliyor. Başlangıç ise 16 GB seviyesinde yer alıyor.

İlgili Video