reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil MacBook Pro’nun içi açıldı, ilginç bir detay ortaya çıktı

Apple’ın merakla beklenen yeni nesil MacBook Pro bilgisayarı nihayet kullanıcılara ulaşmaya başladı ve testler de yavaş yavaş internet sitelerindeki yerini aldı. Son olaraksa cihazların tamir edilebilirliğini ölçümleyen iFixit’in masasına konuk oldu.

Yapılan incelemede iFixit, cihazın tamirini pek kolay bulmadı. Belirtilenlere göre Touchbar’lı modelde touchbar’ı sökmek neredeyse imkansız. Hatta inceleyenlerin bu kısmı sökerken touchbar’ı kırdıkları belirtiliyor. SSD’nin çıkarılamadığı ve pilin de çok zor şekilde değiştirildiği ifade edilirken asıl sürpriz ise hoparlör çıkışı oldu. iFixit’in yazdığına göre hoparlör ızgaralarının altında aslında hoparlör bulunmuyor. Apple’ın bu kısmı sadece estetik açıdan güzel görünsün diye yaptığı söyleniyor. Hoparlörler aslında trackpad’in iki yanında bulunuyor ve sesin ise cihazın yan kısımlarından çıktığı söyleniyor. Daha ilginci ise hoparlör çıkışı tam olarak bir çıkış bile sayılmıyor ve gövdenin içerisiyle direkt bağlantısı bulunmuyor.

Apple için bu durum bir ilk değil. Daha önce iPhone 7’nin de alt kısmında stereo hoparlöre yer verildiği söylenmiş, ancak cihaz açıldığında aslında soldaki kısmın hoparlör olmadığı anlaşılmıştı. iPhone 7’nin güzel görünmesi için alt kısmında çift ızgara kullanımı uygun görülmüştü. Görünüşe bakılırsa Apple, MacBook Pro için de benzer bir yöntemi tercih etti.

Touch ID’nin güç tuşuyla bir arada olduğu ve Apple T1 çipine bağlandığı ifade ediliyor. Bu nedenle de güç tuşunda yaşanabilecek bir sorun nedeniyle çipsetin tamamen değiştirilmesinin gerekebileceği dile getiriliyor. Yalnızca trackpad’i sökmek için pili çıkartmaya gerek kalmamasını artı hanesine yazan iFixit, cihazı 10 üzerinden 1 puana layık görmüş durumda. İncelemenin detaylarına buradan göz atabilirsiniz.