reklamı kapat

POPÜLER

Yeni neslin en popüleri; iPhone XR incelemesi

İNCELİKTEN UZAK TASARIM

Söze ilk başta tasarımla başlayacağız. iPhone XR’ı kutusundan çıkardığınız anda dikkatinizi çekecek ilk şey cihazın kalınlığı olacak diyebiliriz. iPhone X’un inceliğinden uzak bir gövde ile gelen cihaz, iPhone 6 Plus modelinden de kalın bir gövdeye sahip. Kenarlarında eski iPhone modellerinden alıştığımız alüminyum çerçevenin yer aldığı cihazın arka gövdesi ise cam malzemeden üretilmiş. Elde tutulduğunda iPhone X’a kıyasla hantal bir his yaratsa da, cam gövde “premium” algısını güçlendirmeyi başarıyor. Gelelim renk meselesine. Bildiğiniz gibi iPhone XR, iPhone 5c modelinde olduğu gibi ailenin “renkli” ismi. Altı farklı renk seçeneği sunan cihazın test merkezimize konuk olan modeli ise beyaz renkteydi. Açıkçası bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradığımızı itiraf etmek zorundayız. Çünkü renkli bir iPhone modelinin, gerçekten dikkat çeken renkli versiyonlarını incelemek isterdik. Özellikle 2019’un rengi de mercan seçilmişken, mercan renkli bir iPhone’u test merkezimizde ağırlamak güzel olurdu. Renkli modeller özellikle uzaktan çok “plastik” gibi görünüyor. Ancak dediğimiz gibi bunu inceleme fırsatını bulamadık. Öte yandan beyaz modelin çok “güvenli” bir model olduğunu söyleyebiliriz. Cam gövde hiç de öyle plastik gibi durmuyor. Beyaz gövdede de parmak izi gibi rahatsızlık verebilecek detaylar çok güzel gizleniyor. Bu sebeple beyaz iPhone XR’ın tasarım açısından en güvenli modellerden biri olduğunu düşündük. Gelelim ön panele ve cihazın en tartışmalı noktasına.


iPhone XR, diğer modellerde olduğu gibi OLED değil LCD ekranla geliyor. Ekranda kullanılan LCD’nin şimdiye kadar bir iPhone cihazında kullanılan en büyük LCD olduğu belirtilmiş. Çerçevelerin kalktığı düşünülünce bu doğru bir tabir. Parmak izi sensörüne veda eden ekranda LCD ekrana yayılmış yayılmasına ama, bir sorun var. iPhone X, iPhone Xs ya da iPhone Xs Max ile iPhone XR modelinin ekranlarını yan yana koyup ekranı açtığınız anda yüzünüze vuran kalın çerçeveler. Şimdi kalın diyerek çok abartmış olmayalım ancak daha önce bir iPhone X kullanıyorsanız, telefon yanınızda olmasa dahi o çerçevelerin kalınlığını rahatlıkla açtığınız gibi seçebilirsiniz. Bu çerçevelerin sebebi de LCD ekrandan başkası değil. LCD panelde kenarlara çok yaklaşılamadığı için garip siyah çerçevelerle “olabildiğince” kenarlara yaklaşılmış diyelim. Açıkçası bu detay bizim gözümüzü rahatsız etti. Ancak biz daha önce de uzun süre iPhone X kullanıdığımız için bundan rahatsızlık duyduk. iPhone 8 ve öncesini kullanan kullanıcılar, iPhone XR’a geçtiğinde belki bu detayı hiç fark etmeyebilir. Cihazın IP67 standartlarında suya dayanıklılık sunduğunu da ekleyelim.

Tasarımı özetlemek gerekirse, karşımızda biraz daha kalın, biraz daha hantal bir iPhone modeli duruyor. Ancak renk seçenekleriyle kullanıcıya alternatif sunan model, yeni nesilden de uzaklaşmamayı başarıyor.