reklamı kapat

POPÜLER

Yeni neslin en popüleri; iPhone XR incelemesi

ETKİLEYİCİ KAMERA

Gelelim gün sonunda herkesin asıl merak ettiiği detaya: Kamera. iPhone XR, çift değil tek arka kamerayla geliyor. f/1.2 diyafram açıklığı sunan arka kamerası 12 MP çözünürlükle fotoğraflar çekmeyi mümkün kılıyor. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim, iPhone XR en az yeni nesil iPhone modelleri kadar başarılı kareler yakalıyor. Yani çift kameranın olmayışının büyük bir eksi olmadığını belirtelim. Renkler konusunda iPhone X’a kıyasla bir parça daha etkileyici olduğunu da söylemek gerek. Arka kameranın en büyük eksikliği telefoto kısmında olmuş. x2 optik yakınlaştırma lüksünden bu cihazda mahrum kalmış durumdayız. Dijital yakınlaştırma ise 5 kata kadar yapılıyor. Arka kamerada eleştirebileceğimiz detaylar arasında bokeh çekimler yer alıyor. Öncelikle arka kameranın portre modundaki efekt seçeneklerinin üçe düştüğünü belirtelim. Doğal ışık, Stüdyo ışığı ve Kontur ışığı yer alırken, Sahne ışığı ve Sahne ışığı mono efektleri kaldırılmış. Ayrıca Portre modu illa ki karşısında bir insan istiyor. Örneğin iPhone X’da insandan bağımsız çekimler de yapmak mümkün olurken, iPhone XR buna izin vermiyor. Portre modunda iPhone X’a kıyasla ögeyi yakınlaştırmaması ise bize göre bir artı. Yine de Portre modunun yani bokeh çekimlerin biraz yetersiz ve kısıtlayıcı olduğunu söylemek gerekiyor. Saç detaylarında bazı bozulmalar yaşadığımızı da ekleyelim. Öte yandan ekranın sağ üst köşesine eklenen derinlik ayarını çok sevdik. Burada arka planın bulanıklığını dilediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Bu güzel bir artı olmuş kamera için. 60 fps 4K video kayıtları da yapan arka kamerada videolar için optik görüntü stabilizasyonu bulunduğunu da ekleyelim.

Ön kamera ise f/2.2 diyafram açıklığına sahip bir lensle geliyor. 7 MP çözünürlük sunan ön kameranın performansının ise iPhone X’a kıyasla gözle görülür bir farklılık sunduğunu söyleyebiliriz. Ön kamera cildinizi daha pürüzsüz yaparken renkleri de daha yumuşatıyor. Bu haliyle ön kamerayı biz daha çok beğendik açıkçası. Ayrıca renkleri de daha canlı gösterdiğini söylemeden edemeyeceğiz. Portre modunda ön kamera arka kameraya kıyasla daha başarılı. Eksik efektler burada bulunuyor. Selfie çekmeyi “sevdirecek” bir performans sunduğunu söyleyebiliriz. Ön kameranın 60 fps 1080p video kayıtlarına destek verdiğini de kaydedelim.

iPhone XR, iPhone 7 ve öncesi modelleri kullananlar için şüphesiz gerçek bir fark yaratacaktır. iPhone 8 kullanıcıları içinse cihaz değiştirmek için hala erken olabilir. iPhone X kullanıcılarının yeni nesil modellerden herhangi birine geçmek için bir sebebi olduğunu ise pek sanmıyoruz. Diğer modellere kıyasla nispeten daha uygun fiyatla kullanıcıyla buluşan iPhone XR için kullanıcıların ne istediklerini iyice ölçüp tartması gerektiğine inanıyoruz. Başlangıç fiyatlarına baktığımızda iPhone Xs ile arasında 2.500 TL gibi ciddi bir fark bulunuyor. Açıkçası cihazın 2.500 TL’lik bir eksiği olduğunu düşünmüyoruz.