reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mercedes

Yeni yapılanma adımı; Mercedes 2019 yılı Türkiye raporunu açıkladı

Yeni yılla birlikte departmanlarını iki farklı kol üzerinden yürüteceğini duyuran Mercedes, Türkiye’deki satışlardan memnun görünüyor.

Advertisement

Türkiye’deki 52. yılını geride bırakan Mercedes-Benz Türk, geçtiğimiz yılın verileriyle birlikte 2020 itibarıyla faaliyetlerindeki yeni yapılanmayı duyurdu. Daimler AG’nin global projesi kapsamında 01.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs faaliyetleri Mercedes-Benz Türk A.Ş. şirketi altında yürütülmeye devam ederken, Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar faaliyetleri ise yeni kurulan Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş. altında yürütülmeye başlandı.

Mercedes, Türkiye pazarındaki ağır ticari başarısını sürdürdü

Markanın açıkladığı verilere baktığımızda, 2019 yılında kamyon ve otobüs pazarında liderliğini koruduğunu görüyoruz. Nitekim Mercedes‘in Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüsleriyle 2019 yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1,3 milyar avroya yaklaştı. Premium otomobil segmenti içerisinde pek çok modeliyle liderliğini korurken, 2019 yılında satışına başladığı A-Serisi Sedan ile birlikte kompakt sınıftaki en geniş ürün çeşitliliğini sunan marka, Hafif Ticari Araçlar Grubu’nda ise yeni Sprinter ve V6 motorlu X-Class lansmanları ile yılı başarıyla kapattığı vurgulandı. Markanın Aksaray Kamyon Fabrikası’na baktığımızda 2019 yılında 12.456 adet kamyon ürettiğini görüyoruz. Bu sadece yıl içerisindeki toplam kamyon ihracatı 12.342 adet olarak kaydedildi. Kamyon üretimine başladığı 1986 yılından bu yana toplamda 276.000 adet kamyon üreten ekip, bugüne kadar toplam 68.000 adet kamyon ihraç etti.

İlgili video

Actros yan bölge asistanı