reklamı kapat

POPÜLER

Yepyeni Sport versiyonu ve öne çıkan özelliklerle 2019 Subaru Forester [Video]

Sınıfının güvenlik teknolojileri bazında öncü modellerinden birisi olmaya aday olan 2019 Subaru Forester, daha çok zenginleşen donanım standartlarıyla ön planda olacak.

New York Otomobil Fuarı öncesinde ortaya çıkan detayları üzerinden değerlendirme fırsatı bulduğumuz birkaç modelden birisi olan 2019 Subaru Forester, organizasyonun başlamasıyla birlikte artık soru işaretlerine cevap vermek için sahne alıyor. Beşinci jenerasyonuyla karşımıza çıkardığı modelinde yeni versiyonlardan başlayıp fonksiyonelliğe uzanacak şekilde pek çok değişimle karşımıza çıkan Subaru, tasarım kısmında ise beklentiler yönünde değişime gitmeyi tercih etmiş. Kısa süre önce Türkiye’de satışlarına başlanan XV’den alışık olduğumuz detaylardan da barındıran modelle birlikte kullanıcılarını hiç olmadığı kadar özgür bir yaşam alanı bekliyor.

Tasarım – Donanım

Yeni bir jenerasyon olmasına rağmen dış tasarımında elde ettiği değişimler ile daha çok makyajlanmış hissi yaratan Forester’da tahmin edebileceğiniz üzere farklar ışıklandırma grubundan başlıyor. Ön ve arka bölümdeki LED teknolojisine sahip bu bölümlerde güncelleme kazanan modelde yeşil başta olmak üzere yeni renk seçenekleriyle de dikkat çekecek. Bunun dışından tampon, marşpiyel, spoiler ve difüzör gibi bölümlerinde de donanım seviyelerine göre değişen detaylar barındıran araçta tavan raylarının artık standart hale getirildiğini görüyoruz. İçeriye geçmeden evvel Foster’ın her noktasına etki eden ebatsal iyileştirmelerinden de bahsetmeden olmaz. 2.669 milimetrelik aks mesafesiyle ve artan yüksekliğiyle birlikte arka diz mesafesinde bir parmak kadar iyileşme elde ettiği söylenen modelin baş mesafesinde de hatırı sayılır bir değişim söz konusu. Bagaj kapasitesine de yansıyan bu değişimler koltukların yatırılmasıyla birlikte 2.154 litreye kadar değişim gösteriyor.


2019 Subaru Forester’ın içerisinde ise haberimizin başında bahsettiğimiz diğer güncel modellerde gördüğümüz benzer yapı mevcut. Konsolun merkezindeki multimedya ekranının boyutu 6,5 inç’ten başlayıp 8 inç’e kadar yükselen beşinci jenerasyonun tabiri caiz ise en büyük “numarası” artık çok daha fazla standart özelliğe sahip olması. Premium, Limited, Touring ve aileye yeni katılan Sport donanım paketleriyle satın alınabilecek olan Forester’ın Türkiye’ye bunların hangileriyle taşınacağını ise ileriki süreç gösterecek.

Artık tüm versiyonlarında patentli EyeSight güvenlik teknolojisini standart olarak sunan Subaru; otomatik klima, elektronik park freni ve ısıtmalı ön koltukları tüm paketlerde veriyor. Üst paketlere geçtikçe arka bölümdeki koltuklara da ısıtma sağlayan marka, çift bölge klima, Wifi Hotspot, sürücü yorgunluk algılama-uyarı ve panoramik sunroof gibi detaylar araca eklenmeye başlıyor. 2019 model yılıyla birlikte seçenekler arasında dahil olan Sport da ise 18 inç‘lik jant seti, karakteristik ızgara, arka spoiler, Subaru akıllı sürüş yönetimi, Sport modu ve şanzıman kulakçıkları, LED sis farları, ısıtmalı ayna ve koltuk paketi standart olarak gelmekte.

Motor

Yen Forester’ın motor bölümünde ise şimdilik Amerika pazarında sunulan 2,5 litre hacimli boxer makineyle ilgili geliştirme bilgileri mevcut. Bir önceki jenerasyona göre 12 beygirlik bir fark ile toplamda 182 beygir güç üretir hale getirilen bu motorun tork kısmında ise bizleri 238 Nm‘lik bir değer karşılamakta. Direkt yakıt enjeksiyon sistemiyle güncellenen motorda sıkıştırma oranının artırılmasıyla birlikte bu ufak performans artışının gözlemlendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Tüm versiyonlarda CVT şanzıman ve simetrik sürekli dört tekerlekten çekiş sistemiyle gelen modelde performans değerlerinin yanında tüketimde de iyileştirmelerin gözlemlendiği belirtiliyor. Forester’ın Türkiye’de 2.0 litrelik motor seçeneğiyle satışına devam etmesini beklediğimizi de belirtelim. Şimdilik fiyatıyla ilgili net bir bilginin paylaşılmadığı 2019 Subaru Forester’ın Amerika’dan başlayıp kademeli olarak satışa sunulması planlanıyor.

Video