reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için Saab 9-3’ün tüm fikri mülkiyet hakları satın alındı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tübitak tarafından geliştirilen yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulundu.

TRT Haber’de katıldığı programda yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soruları yanıtlayan Fahri Işık, yerli otomobil için iki yolun bulunduğuna işaret etti ve bunlardan birinin her şeyin Türkiye tarafından yapılıp, ortaya bir prototip çıkarmak olduğunu söyledi. Böyle bir çalışmanın 3-5 yıl zaman alacağını ve 1 milyar dolarlık da maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Işık, bu durumun Amerika’yı yeniden keşfetmek anlamına geldiğini belirtti. Bu noktada çalışmış bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmanın daha doğru olduğunu belirten Işık, 5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamak istemediklerini ifade etti. Var olan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam etmenin daha avantaj sağlayacağını düşündüklerini söyleyen Işık, ciddi bir araştırma yapıp Saab 9-3’ün tüm fikri mülkiyet haklarını satın aldıklarını dile getirdi. Bunun üzerine yoğun bir çalışma yapıldığını ve tüm fikri mülkiyet haklarını satın aldıklarını bildiren Işık, bu satın alma sürecinin dahi 6 ay sürdüğünü söyledi

Satın aldıkları Saab 9-3’ü geliştiren Nevs firmasıyla menzili uzatılmış elektrikli otomobil konusunda iş birliklerini sürdüreceklerini söyleyen Işık, Tübitak’ın burada önemli bir liderlik üstleneceğini belirtti. Saab’ı neden tercih ettiklerini de açıklayan Işık, “Saab’ın gerçekten iyi bir teknolojisi var. Çok kaliteli, konforlu ve sağlam araçlarıyla tanınıyor. Dolayısıyla böyle bir araçla başlangıç yapmanın, Türkiye’nin menfaatine olduğunu düşündük” dedi. Konuyla ilgili Türkiye’nin tüm birikimini kullanacaklarını ve dünyanın en iyileriyle çalışacaklarını vurgulayan  Işık, 2020 yılında herkesin gurur duyacağı bir otomobili yollara çıkaracaklarını söyledi.