reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil kullanacak; ilk lityum üretim tesisi açıldı

Yerli otomobil cephesinde kullanılması amaçlanan, Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisi resmi olarak açıldı.

Uzun süredir beklediğimiz yerli otomobil hakkında çalışmalar pandemiye rağmen hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda üretim yapılacak fabrikanın temel atma töreninin düzenlenmesinin arından bu kez batarya konusunda heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. TOGG’un üreteceği modellerde de kullanılması amaçlanan lityum batarya tesisi resmi olarak açılışını yaptı Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretim, kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıl’a çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil pilleri için tedarik merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dünyanın birçok noktasında ekonomiler durma noktasına gelmişken biz her gün yeni bir eseri ülkemize kazandırma heyecanını yaşıyoruz. Tesisimizin tam kapasite devreye girmesiyle halihazırda tamamını ithal ettiğimiz lityum ihtiyacımızın inşallah yarıdan fazlasını karşılamış olacağız. Yerli lityum üretimi, yüksek teknoloji gerektiren ürünlerdeki yerlilik oranının da artmasını sağlayacaktır. TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu da yine buradan temin etmeyi planlıyoruz.

Elektrikli otomobillerin yanında akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, elektrikli aletler dahil olmak üzere tüm mobil cihazların bataryalarında da bu lityum kullanılacaktır. Ayrıca tesisten temiz su elde ederek yeni su kaynaklarına olan ihtiyacı da azaltacağız. Yaptığımız yatırım sayesinde geri dönüşüm odaklı, insan ve çevre sağlığına duyarlı bir üretim modeliyle 440 bin metreküplük sıvı atığın yüzde 90’ını tekrar kazanmayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Video