reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil Teknofes'de bir kez daha kendini gösterdi

Yerli otomobil modelinin fabrikası için son durumu gösteren video

Yerli otomobil modelinin fabrikası için son durumu gösteren video yayımladı. TOGG gemlik tesisi için son çalışmalar gösterildi.

Türkiye’nin Otomobili Twitter hesabından paylaşılan mesajda direkt olarak şu aktarıldı: “TOGG Gemlik tesisimizin inşaatında sona yaklaştıkça heyecanımız artıyor. Boya, gövde, montaj tesislerimiz ve araç test pisti inşasıyla birlikte altyapı çalışmalarımız, tüm hızıyla planlarımız doğrultusunda devam ediyor. Bizi izlemeye devam edin!”

Bu mesajın altında ise hemen aşağıda izleyebileceğiniz video paylaşıldı. YouTube’dan sürekli canlı olarak da yayımlanan inşaat süreci, hızlı şekilde ilerliyor gibi görünüyor. Yerli otomobilin 2022 sonunda bu fabrikada üretime alınacağı, 2023 sonunda ise yollara çıkacağı aktarılıyor.

 

Yerli otomobil için daha önce birçok açıklama yapılmıştı

Araç için kısa süre önce Mehmet Gürcan Karakaş bazı açıklamalar yaptı. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Bursa Uludağ Üniversitesi 2021- 2022 Akademik Yılı açılış töreni kapsamında öğrencilere ve öğretim üyelerine yönelik şunları söyledi:

“Bu dijital dünyada siber güvenlik uzmanlığı şu anda kıt. Konuda uzman bulmak zor, ciddi bir boşluk var. Buraya odaklanmanızı tavsiye ederim. Eğer nesnelerin internetine, bulut bilişimine, siber güvenliğe hakimseniz geriye bir tane konu kalıyor; o da enerji. Temiz enerji çözümü.

Entegre batarya üretim sisteminde elektrik ve elektronikle birleştiği her noktada dünyada ciddi potansiyeller var. Şöyle bir örnek vereyim. Avrupa’da 3 sene önce lityum batarya kapasitesi 50 megawatt (MW) saatin altındaydı. Şimdi 600’ün üzerinde ve bine doğru gidiyor.”

Açıklamalarında otomotiv sektöründe sürmeye devam eden global çip krizine de değinen Karakaş, bu konuda ise şu ifadeleri kullandı:

“Eğer kapasite açıkları yeterince hızlı kapatılmazsa yakın zamanda hücre krizi de çıkar. Çünkü elektrikli araçlara o kadar hızlı dönüşüm oluyor ki bunun altını doldurmak şu an zor gözüküyor. Biz o nedenle doğru zamanda doğru bir yatırım yaptığımızı düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biz pandemi sürecinde her türlü matematiksel modelleme, simülasyon ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullanarak aracımızı teknik tasarımlarına, ortak paydaşlarımızla beraber, geliştirdik. Numune ve portatif çalışmalar da devam ediyor.

Hatta önceki günlerde çarpışma testleri dahil çalışmalar sürüyor ve bu sürecin şubat sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz. Her testten sonra aldığımız raporlar sonunda aracımızı gerekirse optimize edeceğiz. Şu ana kadar buna ihtiyacımız olmadı. O anlamda da oldukça keyifliyiz.”

TOGG tesislerindeki çalışmaları anlatan Karakaş, şunları belirtti: “Tesisimizde sadece üretim yok. Bunun altını çizmek istiyorum. Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir demiştik. O yüzden bu tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapıldığı bir merkez olduğunu düşünüyoruz.

Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız alan planlanıyor. Burada dron ile çektiğimiz fotoğrafta da görüldüğü gibi boyahanenin çatısının ve yan paletlerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz.

Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içerisine ekipmanlar yerleşmeye başlayacak. Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak.”

İlgili Video