reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil togg

Yerli otomobil modeli için üretim merkezli yeni video geldi

Yerli otomobil modelinin fabrikası için son durumu gösteren video sonrasında bu sefer direkt olarak üretim odaklı bir video geldi.

Yerli otomobil için geçtiğimiz haftalarda “Prototip test süreçlerimiz planlarımız doğrultusunda ilerliyor. Bugün aerodinamik ve aeroakustik testlerimiz gerçekleştirildi.” açıklaması yapıldı. Burada beyaz renkli bir otomobil gözler önüne serilmişti.

Bugün ise yüksek ihtimalle bu ve benzeri prototiplerin nasıl üretildiğini gösteren kısa bir video daha yayımlandı. Aşağıda izleyebileceğiniz yeni videoda, aracın gövde parçalarının kalıp pres altında nasıl hazırlandığı ve diğer bazı montaj işlemleri gözler önüne seriliyor. Bu video için yapılan tek açıklama ise şöyle: “Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz. Yeni Lige yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor. “

Türkiye’nin Otomobili Twitter hesabından fabrikanın son durumu hakkında paylaşılan mesajda ise direkt olarak şu aktarılmıştı: “TOGG Gemlik tesisimizin inşaatında sona yaklaştıkça heyecanımız artıyor. Boya, gövde, montaj tesislerimiz ve araç test pisti inşasıyla birlikte altyapı çalışmalarımız, tüm hızıyla planlarımız doğrultusunda devam ediyor. Bizi izlemeye devam edin!”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için dışa bağımlılık ne seviyede?

Geçtiğimiz yıl bir röportaj veren Karakaş, merak edilen önemli bir sorunun cevabını açıklamıştı. Araç üstünde çok ciddi çalışmalar yapıldığını aktaran CEO, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz.

Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik.

Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla (Pininfarina) anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz.”

İlgili Video