reklamı kapat

POPÜLER

Apple Glass harmanlanmış gerçeklik başlığı için yeni tarih geldi

Geçen olası adıyla Apple Glass modeli için zaman zaman yeni bilgiler geliyor. Bu sefer bir kez daha direkt olarak çıkış ile alakalı bilgiler gündemde.

AR / artırılmış gerçeklik ile VR / sanal gerçeklik temellerini bir potada eritecek başlık (Harmanlanmış Gerçeklik) Apple Glass, Mark Gurman’a göre çok yüksek bir fiyattan (Tahminler tam 3 bin dolar) 2022’nin başında karşımıza çıkarılabilir. Bu önemli ve şaşırtan bir iddia çünkü Apple analisti Ming-Chi Kuo, daha önce ürünün ancak 2022 sonunda üretime alınabileceği aktarmıştı.

Model için daha önce de bazı bilgiler çıkmıştı. Gelen bilgilere göre başlık, performanslı kullanım için kesinlikle bir iPhone bağlantısına ihtiyaç duyacak. Burada başka Apple cihazların da kullanılabileceği, örneğin bir iPad ile de bağlantı kurulabileceği aktarılıyor.

İlk başlığı tamamen bağımsız bir seçenek yapmayacak, bu şekilde de yüksek ihtimalle birçok dertten kurtulacak Apple, mevcut CEO Tim Cook’un etkisiyle bu başlığa fazlasıyla önem veriyor. Tim Cook’un bu ürünü çıkarmadan emekli olmak istemediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bünyesinde 8K çözünürlükte iki adet ekran taşıyacak açıklaması yapılan ürün, aktarıldığı kadarıyla göz takip özelliğine de sahip olacak. Dışında bir LiDAR sensör ile birden çok sayıda kameranın olacağını duyduğumuz ürünün, tasarımı ortaya çıkan taslaklara göre şimdilik direkt olarak sayfadaki gibi görünüyor.

Oyuna ciddi şekilde odaklanacağı aktarılan ürün, bu açıdan dikkat çekiyor ancak yüksek fiyatı çok büyük soru işaretleri oluşturuyor. Apple’ın daha sonra daha uygun fiyatlı bir başlık çıkarmak istediği de biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Glass halen genel kullanıcı kitlesine ulaşacak gibi durmuyor

Kullanıcıların halen bu ürüne başta biraz hevesleneceği ancak daha sonra unutacağı düşünülüyor. Çünkü bu konsepttekine benzer bir model gündelik kullanıma yani sürekli takmaya uygun değil.

Herkes daha önce hazırlanan konseptlerdeki gibi sürekli olarak takabilecekleri standart bir gözlük gibi bir AR gözlük hayal ediyor ancak bu yakın vadede çok da olası görünmüyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor