reklamı kapat

POPÜLER

Yılın en büyük Apple etkinliğinden neler bekleyebiliriz?

Aylardır iPhone 6’nın ana ekran düğmesinden ses tuşuna kadar konuşmadığımız detayı, didiklemediğimiz dedikodusu kalmadı. Beklenen gün sonunda gelip çattı, Apple yeni iPhone’unu yarın akşam Türkiye saatiyle 20.00’de tanıtacak. Ancak her yıl özellikle Apple fanlarının büyük heyecanla beklediği eylül etkinliğinin bu sene başka bir önemi daha var; beklentilerimiz doğru çıkarsa Apple uzun bir aradan sonra ilk defa yeni bir donanım kategorisine giriş yapacak ve şimdilik iWatch olarak andığımız akıllı saatini tanıtacak. Peki yeni iPhone’dan ve iWatch’tan neler bekliyoruz?

iPhone 6
iPhone – daha büyük ve daha pahalı
Öncelikle aylardır hakkında yazıp çizdiğimiz iPhone ile başlayalım. Zira Apple’ın akıllı telefonu konusunda fikir yürütebileceğimiz pek çok ipucuna sahibiz. Geçtiğimiz yıl olduğu üzere Apple bu yıl da iki telefonla karşımıza çıkacak. Ancak bu defa biri “ucuz” biri de “pahalı” kategoride düşünülmüş iki cihaz yerine, iki farklı boyutta ve ikisi de pahalı iki cihazla karşılaşacağız.

Sızıntılara göre cihazlardan birinin 4,7, diğerinin de 5,5 inç ekranla gelmesi bekleniyor. Cihazların ekran boyutunda görülen farklılığın teknik özelliklere yansıması beklenmiyor. Daha hızlı bir işlemci, daha yüksek çözünürlük ve daha gelişmiş bir kameraya sahip olması beklenen cihazlardaki en önemli yeniliklerden biri de dayanıklı safir kaplama. Ancak son günlerdeki kimi söylentiler Apple’ın üretimi yetiştiremediği yönünde, dolayısıyla safir kaplı cama sahip iPhone için bir süre daha beklememiz gerekebilir.

128 GB hafıza seçeneğine de sahip olacağı düşünülen cihazlardan iPhone 6L adını alacağı iddia edilen 5,5 inçlik büyük telefonun fiyatı da en çok merak edilen detaylar arasında. Piyasadaki en pahalı telefonlar arasında yer alan iPhone, hem daha büyük ekran hem de daha yüksek hafızayla ne kadara patlayacak dersiniz?

iWatch
iWatch – acaba gerçek mi?
İş iWatch’a gelince ortalık biraz karışıyor. Malumunuz olduğu üzere iWatch’un varlığından bile emin değiliz. Hakkında konsept çizimler dışında hiçbir şey göremediğimiz akıllı saatin bu kadar gizli tutulmuş olması beklentileri iyice yükseltiyor. Düşünürseniz piyasadaki akıllı saatler genellikle birbirinin aynı, hepsi de çeşitli sensörlerden, takip ve bildirim uygulamalarından oluşuyor. Durum böyleyken iWatch’un bu gizemli halleri “Apple saati baştan mı icat edecek?” diye düşünmemize yol açıyor.

iWatch’un yarın tanıtılması beklense de, iPhone’a kıyasla çok daha ileri bir tarihte çıkması bekleniyor. Yine de, yarınki etkinlikte yer alması cihazın iPhone’un eşlikçisi niteliğinde bir donanım olması nedeniyle gayet mantıklı. Kavisli bir ekranla gelmesi beklenen saat, iPhone’u tamamlayan bir ürün olmakla kalmayıp Apple’ın haziran ayında duyurduğu HealthKit uygulamasını da mantıklı bir çerçeveye oturtacak.

iWatch
Ve diğerleri
Etkinlikte bunun dışında birkaç gün önce ağır bir darbe yiyen iCloud’a ilişkin kimi güncellemeler duyabilir, birkaç ay önce satın alınan Beats ile ilgili yenilikleri öğrenebilir, iPod ve iPad gibi cihazlara dair yenilikleri görebiliriz.