reklamı kapat

POPÜLER

YotaPhone 2 incelemesi

yotaphone-2-ekstra-02

SÜREKLİ AÇIK E-INK EKRAN

YotaPhone 2’yi özel kılan arka yüzündeki sürekli açık elektronik mürekkep teknolojisiyle çalışan ikinci ekran. İlk model piyasaya sunulduğunda kuşkusuz kimse böyle bir telefon beklemiyordu. Onca olumlu tepkiden sonra ikinci modelde çok daha sıkı bir iş çıkaran Yota, cihazı gerçek anlamda bir üst seviyeye çıkarmış. 4,7 inç büyüklüğündeki elektronik mürekkepli ekran 960×540 piksel çözünürlük sunuyor. Piksel yoğunluğu 235 ppi. Önceki modele göre hem boyut büyümüş hem de çözünürlük kabaca iki katına çıkarılmış.

E-ink ekranlar teknolojileri itibarıyla çok az enerji tüketiyor. Hatta onu da sadece ekrandaki görüntü değişirken harcıyor. Görüntü fiziksel olarak oluşturulduğundan sabit kaldığı sürece enerjiye ihtiyaç duymadan ekranda öylece duruyor. Bunun en büyük avantajı şarjınız bitmek üzereyken ihtiyacınız olan bir bilgiyi, ekranı veya görüntüyü arka ekrana sabitleyerek telefon kapansa bile ulaşılabilir kalmasını sağlama imkanı tanıması. Örneğin bir uçak bileti barkodu, gideceğiniz yerin adresi, harita görüntüsü veya öndeki AMOLED ekranda gördüğünüz herhangi bir görüntü olabilir. Bunun yanı sıra ekran çok az enerji tükettiğinden telefonla gün içinde yaptığınız basit etkileşimleri devralarak pil ömrünü önemli derecede artırıyor. Saat, takvim, notlar, bildirimler benzeri uygulamalar için sadece elektronik mürekkep ekranı kullanabilirsiniz. Üstelik sürekli açık olduğundan herhangi bir tuşa basmanız da gerekmiyor.

Screen Shot 2015-02-03 at 19.58.59
Arka ekran YotaCover ve YotaPanel olarak isimlendirilen iki tür kullanım sunuyor. YotaCover seçtiğiniz herhangi bir resmi görüntülüyor. Bunun için Yota cihaz içine harika hazır arkaplan görselleri yerleştirmiş. Ayrıca siz galeri, Instagram veya Facebook fotoğraflarınızdan istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Birden fazla resim seçip belirlediğiniz aralıklarla değişmesini de sağlayabiliyorsunuz. YotaPanel ise her biri maksimum dört widget alabilen toplam dört ekran düzenlemenize izin veriyor. Widget’lar arasında saat, takvim, pil durumu, kişi ve uygulama kısayolları, aramalar, müzikçalar, Twitter ve YotaRSS gibi uygulamalar mevcut. Bu ekranları istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Screen Shot 2015-02-03 at 19.58.46
Yota aynı zamanda bu siyah-beyaz elektronik mürekkep ekranda oynayabileceğiniz basit bir iki oyun sunuyor. E-ink ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Tepki süresi 0,12 ms olan ekran renkli ekranlara göre yavaş olduğundan yanlış anlaşılabilir fakat hassasiyeti gayet yüksek. Eğer arzu ederseniz aynalama özelliğini kullanarak Android işletim sistemini kısıtlamasız bir şekilde arka ekranda kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra AMOLED ekranda ana tuşa basılı tutarak ekran görüntüsü alıp elektronik mürekkep ekrana sabitleme imkanına sahipsiniz. Arka ekran direk gün ışığı altında mükemmel performans gösteriyor.

Screen Shot 2015-02-03 at 20.02.41
Aydınlatma kullanmadığından kontrast çok yüksek. Özellikle elektronik kitap okumak için mükemmel. Arka ekranın tek eksiği herhangi bir aydınlatmaya sahip olmadığı için ışıksız ortamlarda tamamen kullanılmaz hale gelmesi. Hatta mum ışığı seviyesinde ışıklı ortamlarda dahi ekrandaki görüntüyü görmekte zorlanıyorsunuz.