reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube’da yayınlanan ilk video 13 yaşında [İzle]

2005 yılında hayatımıza giren YouTube’da yayınlanan ilk videoyu izlediniz mi? Kurucu ortaklardan Jawed Karim’in yer aldığı video artık 13 yaşında.

2005 yılında üç eski PayPal çalışanı Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, artık kesintisiz kullandığımız ve alanında neredeyse rakipsiz konumdaki YouTube’u 13 yıl önce hayatımıza soktu. Başlarda “Videolarını yükle, dünyayla paylaş” mottosuyla hareket etse de zamanla bu değişti. “Broadcast Yourself” (Kendini Yayınla) ile insanları yayın yapmaya teşvik eden, şimdilerde ise bu eklentiden de kurtulan video paylaşım sitesinin geçirdiği evrimse inanılmaz boyutlarda. İnsanların anılarını paylaştığı, videolarını arşivlediği bir platformdan, bir multimedya aracına evrimleşen video paylaşım sitesi günümüzde profesyonel içeriklere de ev sahipliği yapıyor. Peki sitede yayınlanan ilk videoyu hiç merak ettiniz mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jawed Karim hayvanat bahçesinde

Platform şubat ayında kurulsa da ilk video 23 Nisan tarihiyle karşımıza çıkıyor. Videoda ise kurucu ortaklardan Jawed Karim yer alıyor. Hayvanat bahçesinde olan Karim’in arka plana filleri alarak kaydettiği bu 18 saniyelik video platformda 48 milyon kez izlenmiş. Karim, fillerin hortumlarının ne kadar etkileyici olduğundan bahsediyor.

2006’da Google’a 1,65 milyar dolar karşılığında satılan YouTube şimdilerde yayıncıların aktif olarak para kazanabildiği bir platforma dönüşmüş durumda. Google’ın video alanındaki hakimiyetini sağlayan platform kullanıcılara YouTube Red gibi servisler de sunuyor. Önümüzdeki aylarda Spotify benzeri kendi müzik servisi için de hazırlıkları devam eden video paylaşım platformu, içerik üreticilerle çoğu zaman bozuşsa da kendini geliştirmek için çabalıyor. Ancak ne kadar başarılı orası tartışılır…

Video