reklamı kapat

POPÜLER

YouTube hakaret içeren yorumlara savaş açtı

Bünyesinde barındırdığı videolarla kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelen YouTube negatif yorumlara karşı yeni bir sistem geliştiriyor.

Kullanıcıların her türlü videonun adresi olarak gördüğü YouTube dakikada 300 saatlik yeni içeriğe ev sahipliği yapıyor. Günde 4 milyar videonun izlendiği platform birçok kullanıcı tarafından geniş kitlelere ulaşma mecrası olarak görülüyor. Çeşitli konularda sayısız orijinal içeriğin yer aldığı YouTube şimdi kullanıcılarını korumak yeni bir adım atıyor.

Hepimizin bildiği gibi video yorumları bölümü olumlu ve olumsuz birçok tepki ile dolup taşıyor. Ancak genellikle olumsuz yorumlarda hakaret sınırlarını zorlayan sözler yer alabiliyor. Bu da hem üreticilerin şevkini kırıyor, hem de içeriği beğenenlerin alınmasına neden oluyor. Topluluğu daha pozitif hale getirmek isteyen YouTube, 4 Kasım‘dan itibaren bu yorumları belirleyecek bir sistemi denemeye başlıyor.

Bu sistem ile birlikte artık kanal sahipleri yorumların düzenlenmesi için kullanıcılar arasından bir moderatör seçebilecek. Bu kullanıcıların ismi kırmızı bir blok içinde yer alacak. Bu sayede moderatörleri yorumlar bölümünde görebilmek kolaylaşacak. Yararlı veya önemli olduğu düşünülen yorumlar tepeye sabitlenebilecek. Beğenilen yorumların dikkate değer olduğu anlaşılacak. Olumsuz içerikler kullanılan yeni algoritma tarafından belirlenecek ancak bu sistemin hata payı olduğu da gözden kaçırılmadı. Bu sebeple kanal sahibi yorumları onaylayabilir, saklayabilir ya da moderatör ekibine bildirebilir hale gelecek.

YouTube’un bu yeni yöntemi daha önce duyurduğu Heroes sistemine uygun şekilde tasarlandı. Mecra olumsuz yorumların temizlenmesi konusunda profesyonel bir ekip yerine, kullanıcılara güvenmeyi tercih ediyor. Kullanıcı geri dönüşleri üzerine kurulu sistemin ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek.

YORUMLAR