reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’un yeni moderasyon sistemi duyuruldu

Video paylaşım sitesi YouTube kullanıcıların moderatör olarak görev yapabileceği yeni bir sistem duyurdu. Bu sisteme dahil olanlar yaptıkları her yararlı işlemle birlikte puan kazanacak ve moderasyon konusunda seviye atlayacak. Her seviye ile birlikte kullanıcıların moderatör olarak yapabileceklerinin kapsamı genişleyecek.

Yeni sistem YouTube Help kanalı üzerinden paylaşılan video ile duyuruldu. Burada moderasyonun nasıl işleyeceği, her seviye ile birlikte gelecek yeni yetkiler ve puan kazanmak için yapılabilecekler anlatılıyor.

YouTube bu yeni sisteme dahil olarak gelişime yardımcı olacak kullanıcıları “kahramanlar” olarak adlandırıyor. Moderasyon kullanıcıların bilgi paylaşımı yapması, negatif içerikleri işaretlemesi ve videolara açıklama ile altyazı eklemesiyle başlıyor. Böylece kumanda paneline erişebiliyor, diğer moderatörlerle bir topluluk oluşturulabiliyor. İkinci aşamada yönetim konusunda bilgi kazanmak için özel atölye çalışmalarına dahil olabiliyor, diğer moderatörlerle görüntülü konuşmalara başlayabiliyorsunuz. Üçüncü seviye ile birlikte videoları ve yorumları toplu olarak işaretleme yetkisi kazanılıyor. Daha sonra özel içeriklere erişim, YouTube çalışanlarıyla direkt irtibat kurabilme gibi haklar elde ediliyor. Son seviyede YouTube’un yeni özelliklerini herkesten önce test etme fırsatı veriliyor. Bu sayede sisteme olan ilginin arttırılması hedefleniyor.

Gelişmenin duyurulmasının ardından kullanıcıların yönetime dahil olmasının kötü bir fikir olduğu dile getirilmeye başlandı. YouTube’un telif hakkı ve adil kullanım konusundaki problemleri, bu yeni sistemin de sorunlara neden olacağını düşündürüyor.

Eğer siz de Youtube’a yardımcı olmak istiyorsanız başvuru için gerekli bilgileri burada bulabilirsiniz.