reklamı kapat

POPÜLER

Instagram’dan hakaret içerikli yorumlara yapay zeka önlemi

Fotoğraf paylaşımı denildiğinde akla gelen ilk platform olan Instagram‘ın en önemli problemleri arasında hakaret içerikli yorumlar yer alıyor. Mecra sonunda bu sorunu yapay zeka ile çözmeye hazırlanıyor.

Aslına bakarsanız hakaret dolu içerikler tüm sosyal medya platformlarında önemli bir sorun teşkil ediyor. Bunun tespit edilmesi ve kaldırılması ise fazlasıyla önemli. Örneğin Twitter bu konuda adım atma konusunda fazlasıyla geri kalıyor. Bu yüzden de ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Instagram ise hakaret içerikleriyle mücadelesini bir sonraki aşamaya taşıyor.

Bildiğiniz gibi Instagram‘da küfür veya hakaret içeren yorumları engellemek önceden de mümkündü. Ancak bunun için kullanıcıların ayarlara gidip, bu filtreyi aktif hale getirmesi gerekiyordu. Ardından belli başlı sözler seçilerek, bu kelimelerin geçtiği yorumlar engellenebiliyordu. Yapılan yenilikle birlikte Instagram bu filtreyi otomatik olarak devreye sokacak. Kullanıcıların herhangi bir çaba harcaması gerekmeyecek.

Instagram’ın duyurduğu bu yeni sistem yapay zekadan destek alıyor. Sadece kelime bazlı ileremiyor, daha zeki bir hale bürünüyor. Böylece içinde belli başlı kelimeler geçmemesine rağmen hakaret içeren yorumlar da tespit edilebiliyor. Sistem tarafından işaretlenen yorum hem hesap sahibi hem de diğer kullanıcılar için görünmez hale geliyor. Yorumu yapan kişi ise yorumunun işaretlendiğinden haberdar olmuyor. Yapılan açıklamaya göre sistem şimdilik sadece İngiliz dilini algılayabiliyor. Gelecekte bu sisteme diğer dillerin de dahil edileceği söyleniyor.