reklamı kapat

POPÜLER

Twitter

Yargıtay: “Twitter merkezli retweet’ler de suç sayılabilir”

Türkiye’de sosyal medya özelinde yeni bir karar daha verildi. Bu kararın arkasında Twitter retweet sistemi var. İşte detaylar;

TRT Haber’de yer alan habere göre Yargıtay 18’ini Ceza Dairesi, Twitter’da kamu görevlisine hakaret içeren paylaşımı retweet yapan kullanıcının aynı suça ortak olduğu kararını verdi. Bu konuda hakaret içerikli paylaşımın daha fazla kullanıcıya ulaştığı ve zincirleme şekilde hakaret suçunun oluştuğu belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan hukukçular, “Yaptığım her retweet onayladığım anlamına gelmez, retweet’lerden sorumlu değilim” mesajının cezadan kurtulmaya yetmeyeceği konusunda uyardı.

Twitter merkezli olanlar da dahil olmak üzere hakaret suçunu işleyenler söylendiği kadarıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter için alınan karar kontrol zorluğu göz önüne alındığı zaman garip dururken, Türkiye’de yeni bir sosyal medya düzenlemesi de geliyor

Türkiye’de sosyal medya kanalları için yeni düzenlemelerin geleceği uzun zamandır konuşuluyor. Yapılan resmi açıklamalar üzerinden ses getiren bu konuda yeni bilgiler elde edildi.

Ortaya çıkanlara göre sosyal medya kanalları üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması planlanıyor. Yalan haber yayan ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması hedefleniyor.

Buna ek olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) içerisinde, sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek bir Sosyal Medya Başkanlığı’nın açılabileceği de aktarılıyor.

Hatırlarsınız kısa süre önce konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke genelindeki yangınlar konusunda yapılan paylaşımlarını eleştirirken, “Ben şahsen bu sosyal medayaya hiç olumlu bakmıyorum ve Meclis’in açılmasıyla birlikte de sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum.” demişti.

Yeni dönemin yakında daha detaylı hale gelmesi bekleniyor. Sürecin somut etkilerini ise hep beraber göreceğiz. Yeni düzenlemenin şu an birçok endişe barındırdığını belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın