reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube, videoların en çok izlenen bölümlerini göstermeye başladı

İnternet devi Google, YouTube üzerinde çalışmaya devam ediyor. Firma oldukça faydalı bir yeniliği devreye alıyor.

YouTube, daha önce Premium aboneler üzerinde denenen bir özelliği herkes için aktif etmeye başladığını duyurdu. Bu bahsi geçen özellik ile firma artık hem mobil hem de masaüstünde videoların en çok izlenen kısımlarını gözler önüne seriyor. Bunun için videoların içerisine sayfanın altında görebileceğiniz grafiği yerleştiren firma, bu grafikteki görsel değişkenlerin tekrar izlenme oranına göre otomatik olarak ayarlanacağını aktarıyor. Bir video içerisinde tekrar tekrar izlenen yani yüksek ihtimalle en faydalı olan kısmın bu şekilde görülebilecek olması, oldukça güzel duruyor ve birçok kişi için büyük zaman kazandıracak izlenimi oluşturuyor.

Kısa süre önce de YouTube için canlı yayın odaklı bir adım atılmıştı. Firma resmi olarak abonelik hediye sistemi test etmeye başladı. Halen ufak bir kitle için aktif edilen özellik, bu konuda Twitch’i örnek alıyor ve kişilerin başkalarına 20’ye kadar kanal aboneliği hediye etmesine imkân tanıyor. Abonelik hediye edilen kişiler, kanal sahibi tarafından belirlenen ekstra özelliklere kavuşuyor. Bu hediyelerden platform yanında kanal sahibi de kazanç elde ediyor ve böylece maddi durumu iyi olanlar sevdikleri yayıncılara daha fazla destek olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu hediye sistemi, daha önce aboneliği aklına gelmeyen kişileri süreci düşünmeye itiyor olmasıyla da içerik üreticiler için önemli görünüyor. İleride herkese açılacak özellik, şimdilik sadece masaüstünde çalışıyor ve hediyeler otomatik olarak aktif izleyiciler arasında dağıtılıyor.

-Bu özellik yakında herkes için aktif edilecek-

YouTube yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca