reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, yeni bir yapay zeka özelliği test etmeye başladı: “Ask”

Alanın lideri olmayan devam eden YouTube, şimdilik kısıtlı bir kitle üzerinde yeni bir yapay zeka özelliği test etmeye başladı.
YouTube, daha önce de karşımıza çıkan “Ask” altyapısını ABD’deki bazı “Premium” abonesi Android kullanıcıları üzerinde test etmeye başladı. Bu altyapıda açılan videoların altına bir “Ask” butonu ekleyen firma, bu butona basıldığı zaman kullanıcıların karşısına bir mesaj bölümü çıkarıyor. Burada “Gemini” temelli bir sohbet botuyla yazılı görüşme sağlanabiliyor, bota izlenilen video hakkında sorular sorulabiliyor ve hızlı / doğru cevaplar alınabiliyor. Bu sohbet botundan videoyu özetlemesi istenebiliyor (Bu gerçekten çok güzel duruyor), eğer video bir ürün inceleme içeriğiyse ürünler hakkında da sorular sorulabiliyor ya da bazı karşılaştırmalar talep edilebiliyor. Bu sistem için videoları otomatik oluşturulan altyazılar ve fazlasını kullanarak analiz eden YouTube, sistemi ileride herkese açacaktır ancak henüz bu konuda verilmiş bir tarih bulunmuyor.

Screenshot

Android Authority’den gelen “Ask” altyapısını gösteren fotoğraflar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube bu aralar reklam engelleyici savaşıyla ses getiriyor. Şirket bir süredir web sürümünde reklam engelleyicilere karşı bir savaş veriyor. Hem kendisinin hem de içerik üreticilerin ana gelir kaynağı reklamlar olduğundan başlatılan savaş, geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyurulduğu kadarıyla üçüncü parti uygulamalara genişletiliyor. Yerleşik olarak reklam engelleyici taşıyan üçüncü parti YouTube uygulamalarında artık düzgün bir deneyim elde edilemeyecek. Şirket yaptığı açıklamada artık bu uygulamaları kullanan kişilerin, reklam engelleme altyapısı açıksa arabelleğe alma ya da başka bir deyişle video yükleme sorunlarıyla karşılaşabileceğini veya “İçerik bu uygulamada kullanılamıyor” şeklinde bir hata mesajı görebileceğini aktardı.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu