reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube, yapay zeka temelli “Dream Screen” özelliğini test etmeye başladı

 - Güncelleme: 10 Haziran 2024 17:00

Video alanının lideri olmaya devam eden YouTube, bugün yapay zeka temelli “Dream Screen” özelliğini test etmeye başladı.

YouTube tarafından şu an sadece belirli içerik üreticilere açılan Dream Screen özelliği, kullanıcıların Shorts videoları için sadece yazarak arka planlar hazırlamasına imkan tanıyor. Hem görseller hem de videolar üretebilen sistem, Shorts’ları daha ilgi çekici hale getirmek adına güzel görünüyor. Diğer içerik üreticilere önümüzdeki aylarda açılması beklenen Dream Screen hakkında firma şunu aktarıyor: “Örneğin, bir sonraki Short’unuzun arka planının büyülü görünen rengarenk bir orman veya tropik adadaki süslü bir otel havuzu olmasını istiyorsanız sadece yazmanız yeterli.” Şirket daha önce 2023 yılında tanıttığı Dream Track özelliğini güncellemiş ve kişilerin 30 saniyelik enstrümantal yani sözsüz şarkılar oluşturmasına imkan tanımıştı. Direkt olarak Shorts içeriklerde kullanıma odaklanan bu müzikler, yazılı olarak İngilizce girilen komutlar ile oluşturulabiliyor.

 

Henüz herkese açık olmayan altyapıda, farklı müzik türleri/tarzları seçilebiliyor ve ona uygun üretim yapılabiliyor. Dream Track özelliği ilk çıktığında Demi Levato, Papoose, T-Pain ve John Legend gibi isimlerin yapay zeka ile kopyalanan sesi kullanılıyor ve kişilerin yazarak girdikleri şarkı isteklerine özel 30 saniyelik “sözlü şarkılar” oluşturuluyordu.

YouTube, bundan önce yapay zeka destekli video ilerletme sisteminin testini genişletmişti. YouTube, “Jump Ahead” adını verdiği özelliği uzun zamandır test ediyordu ancak bu testleri çok kısıtlı bir kitle üzerinde sürdürüyordu. Bu durum geçtiğimiz hafta itibarıyla değişti, özellik çok daha fazla Premium kullanıcıya açıldı.

Halen test aşamasında olan özellik (Türkiye’de henüz açık değil), yapay zekadan yardım alıyor ve diğer kullanıcıların izleme alışkanlarını analiz ederek videoların tam olarak istenilen bölümüne atlanılmasına imkan tanıyor. Açılan videonun izlenmek istenecek bölümünü ilk çift dokunma ile yapılan atlama sonrasında otomatik olarak bulan ve kişileri oraya götüren altyapı, zaman zaman oldukça zaman kazandıracak gibi görünüyor.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER