reklamı kapat

POPÜLER

Yürürlüğe giren hurda araç teşviklerine katılım başlıyor; ilk indirim hamlesi Renault ve Dacia’dan

Geride bıraktığımız gün devletin önemli isimleri tarafından detaylandırılan hurda araç teşvik sürecine Renault ve Dacia’dan ek indirim promosyonu geldi.

Otomobil piyasasına biraz olsun hareketlilik getirmesi beklenen hurda araç teşviki ticari boyutunun ötesinde bir kanun olarak değerlendirilebilir. Eski tip motorların trafikten azalması sayesinde hava kirliliği konusunda da avantajlar barındıran bu hamle Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın açıklamalarıyla net bir şekilde kamuoyuna duyuruldu. 16 ve daha büyük yaştaki aracını hurdaya ayıranlar için ÖTV indiriminden faydalanma imkanına erişecek olan kullanıcıların bazı noktaları atlamaması gerekiyor. Vergisiz fiyatı 46 bin lirayı aşmayanlarda 10.000 TL olarak belirlenen indirim seviyesi, 46.000-80.000 TL arasındaki araçlarda ise 8.000 TL olarak açıklandı. Kamyonetini hurdaya ayıran araç sahipleri de yeni kamyonet alımında bu kanundan faydalanabiliyor. Devletin henüz başlattığı bu uygulamayla birlikte otomobil üreticilerinin hamleleri de kendisini göstermeye başladı. İlkler arasında yerini alan Renault-Dacia, kanunla birlikte başlattığı indirim uygulamasının detaylarını paylaştı.

Sınırlı modellerde geçerli

Yapılan kampanya kapsamında 16 yaş ve üzeri herhangi bir marka ve model binek ya da hafif ticari aracını yenilemek isteyen müşteriler, kendi adlarına perakende alımlarında geçerli olan bu kampanyadan faydalanabiliyor. Renault-Duster ikilisi; Clio HB, Clio Sport Tourer, Kangoo Multix, Kangoo Express, Sandero, Lodgy, Dokker Combi ve Dokker Van’ın perakende satın alımlarında, anahtar teslim fiyatı üzerinden ek 5.000 TL’lik indirim sağlıyor. Müşteriler, hurda teslimine yönelik Hurda Belgesi’ni ibraz ederek ilgili indirimi kullanması halinde, Renault Finans’tan yüzde 1,44 faiz oranı ile kredi kullanma hakkına da sahip olacak.

Yürürlüğe giren kanunun uygulama süreciyle ilgili Bakan Ağbal’ın açıklamarı şu şekilde oldu; “Vatandaşımız, elinde 16 yaşından büyük otomobil, arazi taşıtı, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüsü varsa, teşvikten yararlanmak için bu araçlarını öncelikle Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlüklerine, büyükşehir belediyelerine, il özel idarelerine veya özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezlerine teslim edecek. Ayrıca, vatandaşlarımız araçlarını hurdaya ayırmak yerine doğrudan veya aracı ihracatçılar vasıtasıyla ihraç ederlerse de bu indirimden yararlanabilecek. Daha sonra bu yerlerden aldıkları belgeleri, trafik tescil kuruluşlarına verecekler ve araçlarının kayıt ve tescilinin silinmesini talep edecekler. Aracının kayıt ve tescilinin silindiğine dair belgeyi alan vatandaşlarımız, yeni araç alımı için otomotiv bayisine gittiğinde, bu belgeleri bayiye teslim edecek ve kendisinden, teşvik tutarı kadar kısmın tahsil edilmemesini talep edecek. Bayi de vatandaştan devlete yatırmak üzere tahsil edeceği vergilerden, teşvik tutarı kadar kısmını almayacak. Dolayısıyla vatandaşımızı uğraştırmayacağız. Bu işlemleri otomotiv bayileri yapacak. Vatandaşlarımız, hurdaya ayırma yerine ihraç etme seçeneğini tercih etmesi halinde de belgesini gümrük idaresinden alacak ve sonrasındaki işlemler aynı şekilde ilerleyecek.