reklamı kapat

POPÜLER

Zoom

Zoom için kullanıma sunulan yeni özellik: “Odaklanma Modu”

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insanın hayatına giriş yapan Zoom, bugün “Odaklanma Modu” kazandı. İşte detaylar;

Toplu görüşme konusunda halen ilk seçenek konumunda yer alan Zoom, “Odaklanma Modu” ile özellikle eğitim tarafına odaklanıyor. Özellik sayesinde örneğin öğretmen tüm sınıfı görebiliyor, öğrenciler ise birbirini göremiyor.

Bu gerçekten önemli çünkü çocuklar fiziksel bir sınıf içerisinde olmadıklarından öğretmenleri yerine birbirlerini takip edebiliyor, en ufak bir harekette dahi dikkatlerini kaybedebiliyorlar. Yeni özellik bu durumu ortadan kaldırıyor. Öğrenciler sadece öğretmenlerini görüyor.

Görüntülü sohbeti yöneten öğretmenin kontrolünde olan ve yayın sırasında istenildiği gibi açılıp kapatılabilen “Odaklanma Modu”, genel olarak olumlu görünüyor ve herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Süreç elbette iş dünyası için de uygun olabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor. Özelliği sadece eğitim alanı ile kısıtlamamak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zoom geçtiğimiz hafta uçtan uca şifreleme ve verileri başka firmalara verme konusunda cezaya çarptırıldı

Geçtiğimiz dönemde Zoom’un uçtan uca güvenlik sunuluyor denilmesine rağmen sunulmadığı bulunmuştu. Ayrıca Zoom’un bazı kullanıcı bilgilerini hatta fotoğraflarını kişi yönetim sistemi nedeniyle kasıtlı olmasa da başkalarına sızdırdığı ortaya çıkmıştı.

İşte bu konularda açılan davada sonuç çıktı. Kullanıcılara uçtan uca güvenlik sunuluyor denilmesine rağmen sunulmadığı ve verileri habersiz başkalarıyla paylaşıldığı için firma 85 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı.

Suçunu kabul ederek anlaşmaya giden Zoom, aktarıldığı kadarıyla ABD’deki bazı kullanıcılara 15 ya da 25 dolarlık bir ceza ödemesi yapacak. Bu ödeme 30 Mart 2016 ve 30 Temmuz 2021 arasındaki kullanıcıları kapsayacak.

Firma ayrıca dava ile beraber gelecek için önemli değişikliler yapmayı kabul etti. Şirket artık net olarak güvenliği daha iyi hale getirecek, gizliliği ve kullanıcıları verilerini koruyacak.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli