reklamı kapat

POPÜLER

Zuckerberg ailesi Facebook yüzünden mağdur oldu

Facebook‘un uzun yıllardır yoğun eleştirilere maruz kalan gizlilik ayarlarında kısa süre önce yaptığı son düzenlemeler halen tartışılırken Zuckerberg ailesi de durumdan nasibini aldı. Sitenin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in kız kardeşi Randi Zuckerberg, yeni gizlilik ilkelerindeki hata sonucu yüklediği özel fotoğrafının tüm dünyaya yayılmasına engel olamadı.

Yayına girmesiyle geniş kitlelere ulaşmaya başlayan ve yaklaşık 1 milyar üyeye sahip sosyal ağın başını en çok ağrıtan konulardan birisi şüphesiz gizlilik. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla değişen kullanıcı davranışları neticesinde önemi katlanarak artan gizlilik ayarlarının üzerinde yeteri kadar durmayan Facebook yönetimi, yakın zamanda birtakım ek kritik değişiklikler yaparak durumu daha net ve anlaşılır hale getirdi.
a2
Fakat Mark Zuckerbeg’in kardeşi Randi Zuckerberg’in, hesabında paylaştığı fotoğrafın arkadaşı olmayan biri tarafından Twitter’da yayınlanması işin rengini değiştirdi. Zira sitenin yeni mobil uygulaması “Poke”a karşı ailesinin verdiği ilk tepkiyi görüntüleyerek bunu sadece arkadaşlarına açan Randi, listesinde yer almayan kişilerin de fotoğrafa erişebilmesi karşısında adeta şok oldu. Yaşanan olay sonrası akıllara gizlilik altyapısında açık olabileceği gelirken, Facebook yönetimi ise sessizliğini sürdürmeye devam ediyor. Sosyal ağın veri gizliliği hakkında gerekeni yapmadığını dile getiren üyeler, yetkililerin revizyon çalışmalarında daha dikkat olması gerektiklerini savundular.
123