reklamı kapat

POPÜLER

1.5 litrelik yeni motoruyla 2018 Honda Accord’un öne çıkan özellikleri [Video]

Tasarımının yanında güç üniteleriyle de tamamen yenilenen Accord, Türkiye için cazip bir seçenek haline geldi.

Civic ailesinin tamamlanmasının ardından tüm meraklı soru işaretlerimizi yönelttiğimiz Honda Accord, tasarım görsellerinin paylaşılmasının yaklaşık bir ay sonrasında karşımızda. 2.0 litrelik yeni VTEC motor ve 10 ileri değerli otomatik şanzımana sahip olacağının açıklanmasının ardından beklentilerin büyük oranda arttığı bu süreçte Honda, Accord’a getirdiği yeni 1.5 litrelik motorla da özellikle ülkemiz için tercih edilebilirlik oranında ciddi bir ivme sağlayacak gibi gözüküyor. Tasarımıyla da artık çok daha güçlü bir karakter ortaya koyduğunu gördüğümüz araç bütünüyle değerlendirdiğimizde artık çok daha iddialı şekilde sınıfındaki varlığını sürdürmeye hazır.

Boyutlar – Tasarım – Donanım

Yeni jenerasyon Accord’un ebatlarına baktığımız zaman Civic ile ters orantıda bir yapıya gidildiğini görüyoruz. Yani yeni Civic yerini aldığı jenerasyona göre büyürken Accord’da bunun tam tersi bir durum söz konusu. Toplamda 4.880 milimetre uzunluğa, 1.450 milimetre yüksekliğe, 1.860 milimetre genişliğe ve 2.830 milimetre aks mesafesine sahip olan yeni jenerasyon eskisinden 10 milimetre daha kısa, 15 milimetre daha aşağıda konumlanıyor. Bunun yanı sıra 10 milimetre daha geniş olan aracın en dikkat çeken iyileştirmesiyse 55 milimetre daha uzun olan aks mesafesi ki bu da bizlere araçta boy olarak ufak bir kısalmaya gidilse de içeride çok daha iyi bir kullanım alanı vadedildiğini gösteriyor. Son olarak yeni Accord’un 28 litrelik bir artışla toplamda 473 litrelik bir bagaj hacmine sahip ve 79 kilograma kadar daha hafif yapıda olduğunu belirtelim.

Aracın tasarımı, ortaya çıkan ilk resmi görseller vesilesiyle aklımızda şekillendiği ve Civic’te olduğu gibi fastback yapısıyla geliyor. Ön bölümünde ince tasarımlı full-LED ışıklandırma ve LED sis farı grubuna eşlik eden krom ızgara tasarımının Civic’te olduğu gibi beğenileceğine inanıyoruz. Arka tarafa doğru gittikçe dinamik yapısını devam ettiren aracın bu bölümünde C formuna bürünmüş LED ışıklandırmalar ve entegre egzoz çıkışları karşımıza çıkıyor. Honda uyguladığı yeni tasarım diliyle Accord’un yüzde 3 oranında daha aerodinamik bir otomobil haline geldiğinin de altını çiziyor.


Kapılar açıp içeriye girdiğimizde de bizleri gerekliliklerine sahip bir yapıyla karşılayan Accord’un merkezinde, kokpitin dışarısında konumlanan renkli multimedya ekranı ve 6 inç‘lik head-up display kullanıcıların fark edeceği ilk parçalar arasında. Sürücü ekranında da modaya ayak uyduran araçta kablosuz şarj, çalınmalara karşı araç takibi, ısıtmalı ön koltuklar, 4G destekli LTE, çarpışma algılama sistemi, şerit takip ve uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici, trafik levhası algılama ve kör nokta uyarı gibi donanımlar yer alıyor.

Altyapı – Motor

Yeni Accord’un altyapısal olarak altı çizilmesi gereken en önemli parçasının sürüş modlarına göre değişen adaptif süspansiyonları olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimine doğrudan etki etmesini beklediğimiz bu bölümde Honda, ön tarafa yeni MacPherson süspansiyonlara yer verirken arka tarafta çok daha kompakt bir multi-link (bağımsız) parçalar kullanıyor ki bu kazanımın aracın hafifleyen ağırlığına etkisini de çok net bir şekilde görebiliyoruz. Son olarak Accord’un belki de en çok merak edilen parçası motor. Bu zamana kadar 2.0 litre benzinliyle ülkemizde pek tercih edilebilir bir seçenek olmayan Accord, turbo beslemeyle 192 beygir güce ve 260 Nm torka sahip olan 1.5 litre hacimli yeni motoruyla artık ilk akla gelebilecek seçenekler arasında kendisine yer edinebilecek ve bu motor CVT veya altı ileri değerli manuel şanzımanla satın alınabilecek. Accord dahilinde sunulacak olan 2.0 litrelik i-VTEC motordaysa yeni Civic Type R’dan izleri görüyoruz. Bazı parçalarının Type R’dan alındığı bu motor 252 beygir güç (6.500 devirde) ve 370 Nm tork (1.500 ile 4.000 devir aralığında) değeri üretiyor. Honda bu motoru da altı ileri manuel ile satın alınabilir yaparken bizlerin de fazlasıyla merak ettiği yeni 10 ileri otomatik şanzıman bu ünitenin en karakteristik farklarından birisi olacak.

VİDEO