reklamı kapat

POPÜLER

Honda Accord

Honda Türkiye’den yeni City ve Accord’a yeşil ışık

Jazz için düzenlenen dijital lansmanda, Honda cephesinde yeni City ve Accord’un Türkiye’ye getirilmesi için çalışmaları olduğu da netleşti.

Advertisement

Yeni Honda Jazz’ın bugün itibarıyla Türkiye pazarı için başlayan macerasıyla, marka ürün gamı uzun süre sonra yeni bir isimle güçlendirilmiş oldu. Bir süredir dış pazarlarda satılan Jazz’ın özellikle yeni kazandığı Crosstar versiyonundan beklenti büyük. Dijital olarak düzenlenen lansmanla birlikte fiyatları ve versiyonlarını öğrendiğimiz Jazz Hybrid ailesinin dışında Honda Türkiye cephesinden önemli açıklamalar da geldi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Honda Türkiye Genel Müdür
Yardımcısı Bülent Kılıçer, bir süredir merak edilen model sorularımıza da cevap verdi. Dış pazarda büyük beğeni kazanan elektrikli modelleri E‘nin şimdilik yakın takvimde getirilmesinin düşünülmediğini ifade eden Kılıçer, City ve Accord içinse sürprizlere açık olunması gerektiğini belirterek yeşil ışık yaktı.

Honda Türkiye City ve Accord’a sıcak bakıyor

Bülent Kılıçer bu ikilinin geleceğiyle ilgili açıklamalarında; “Şimdilik bunu kısa bir şekilde cevaplayabilirim. Önümüzdeki süreçte bir sürpriz yapabiliriz. Planlarımız var.” ifadelerine yer verdi. Uzun süredir Türkiye pazarında görmediğimiz City ve Accord, satışa sunuldukları pazarlarda özellikle yeni nesilleriyle dikkat çekiyor. Bu ikili arasından güncel fiyatları düşündüğümüz zaman özellikle City‘nin Honda için önemli bir pazar payı yakalama ihtimali olduğunu söyleyebiliyoruz. Jazz ile Civic arasına ekonomik bir sedan olarak konumlanabilecek olan City’nin, yine bugün fiyatları açıklanan sınıf lideri iddialı Renault Taliant‘a karşı önemli bir silah olabilir. Kasım 2019’da RS versiyonuyla da tanıtılan yeni City’nin şimdilik Hindistan, Pakistan, Malezya ve Filipinler gibi pazarlarda satışa sunulduğunu biliyoruz. Yeni jenerasyonun yurt dışı başlangıç fiyatıysa 19.000 dolar olarak açıklanmıştı.


City için umut verici olan dinamikler, gözümüzü Accord’a çevirdiğimizdeyse yeni nesille gelen kompakt motorlarla benzer potansiyelleri taşıyor. D segmentinde uzun süredir kendisinden uzak kaldığımız model, Ekim 2020’de yeni nesliyle karşımıza çıkarılmıştı. 2021 model yılıyla tanıtılan Accord ailesinin motor dinamiklerinde, bugün Jazz’da da sıkça vurgulanan hibrit seçenek ön planda. Yaklaşık 190 beygirle gelen 1,5 litre ve 250 beygirle gelen 2.0 litrelik motorlar arasında 1,5 litrelik seçeneği Türkiye için daha uygun olarak değerlendirebiliriz. Accord ailesi günümüz itibarıyla Amerika’da 24.970 dolarlık başlangıç fiyatıyla alıcı buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik bu iki model için herhangi bi takvim paylaşmayan Honda Türkiye, verdiği bu mesajlarla pazardaki iddiasını katlayarak sürdüreceğini hissettiriyor. Eylül ayı itibarıyla kapatılacak olan Gebze’deki fabrikayla kullanıcı tarafında oluşan “Türkiye’den mi çekilecek?” endişesinin bu hamlelerle çok net bir şekilde ortadan kaldırıldığını da söyleyebiliyoruz. Bu yılın son çeyreğinde hibrit HR-V modelini de Türkiye’de satışa sunacağını açıklayan Honda, hibrit altyapısıyla birlikte Türkiye’de hiç olmadığı kadar kuvvetli bir ürün gamını karşımıza çıkartmaya hazırlanıyor. Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen yeni Civic’in de sadece sedan gövde tipiyle ithal edileceği netlik kazanmış durumda.

İlgili video

Yeni Honda City