reklamı kapat

POPÜLER

10. yılı şerefine orijinal iPhone dayanıklılık testinde [Video]

Her yeni telefon piyasaya sürüldüğünde YouTube’da dayanıklılık testi videoları yayınlanıyor. Günümüz telefonlar üst düzey fiziki dayanıklılık sunuyor ve birçok telefonda suya dayanıklılık özelliği bulunuyor. Peki bundan 10 yıl önce, ilk iPhone piyasaya sürüldüğünde durum nasıldı dersiniz? Yayınlanan video ilk iPhone’un dayanıklılık açısından ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Orijinal iPhone’un sıfırını bulmak neredeyse imkansız olduğu için videoda kullanılmış bir iPhone yer alıyor. Önce ekran çizilme testine sokulan telefonun son yıllarda piyasaya sürülen telefonlara göre çok daha dayanıksız olduğu göze çarpıyor. İlk nesil Gorilla Glass ekranın kullanıldığı telefon, 5. seviyede baskıda çizilmeye başlıyor. iPhone 7 ve son yıllarda çıkan neredeyse tüm telefonların 6. seviyeye kadar baskıya dayandığı biliniyor.

Telefonun arka ve yan kısmı tamamen metal malzemeden üretilmişken önde home tuşu ve hoparlör ızgaralarının plastik olduğu görülüyor. Neyse ki o zamanlarda home tuşu üzerinde parmak izi okuyucu bulunmadığı için bu çizikler hiçbir sorun yaratmıyor. Ön tarafta kamera bulunmadığını da bu aşamada belirtmek gerekiyor.

Arka tarafta yer alan kamera kısmı çok fazla uğraşılmasa bile kolayca çizilebiliyor. Ayrıca telefonun yanlarında yer alan tuşlar da plastik yapıda olduğundan kolaylıkla çizilebiliyor. Bükülme testinde ise tam not almayı başaran iPhone’un videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR