reklamı kapat

POPÜLER

10’uncu yılını kutlayan iPhone satış rekoru kırdı

Ürettiği yeni cihazlar ve elde ettiği başarılarla adını sıkça andığımız Apple‘ın yeni bir rekora imza attığı ortaya çıktı. Apple’ın CEO’su Tim Cook‘un açıklamasına bakılırsa on yıldır piyasada olan iPhone rakipsizliğini bir kez daha kanıtladı.

Apple’ın Q3 kazancıyla birlikte iPhone satışlarına dair önemli veriler de açıklandı. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl temmuz ayında iPhone’un toplam satışının 1 milyarı aştığı ortaya çıkmıştı. Bu büyük başarı Apple’ın rakiplerine göz dağı verecek nitelikteydi. Aradan geçen bir yılın ardından bu rakamın 1.2 milyar iPhone satışına yükseldiği ortaya çıktı. Böylece iPhone piyasada olduğu on yıllık süreçte rekor satış gerçekleştirmiş oldu. Üstelik bu cihaz satışlarının 200 milyondan fazlası geçtiğimiz bir yıl içinde gerçekleştirildi. Özetle Apple’ın akıllı telefon pazarındaki büyük başarısında geçtiğimiz sene ortaya çıkan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ın payı oldukça büyük.

Tim Cook bu durumu şu sözlerle özetledi: “iPhone satış rakamları fazlasıyla etkileyici. Özellikle de üst segment cihazlara ilgide ciddi bir artış var. iPhone 7 şimdiye kadarki en popüler telefonumuz oldu. iPhone 6s Plus ile karşılaştırdığımızda iPhone 7 Plus satışlarının da arttığını görüyoruz. iPhone 7 ve 7 Plus ailesiyle birlikte rakamlarımızı yükseltmeyi başardık. Birinci nesil iPhone’un tanıtılmasından on sene sonra 1.2 milyar telefon satışı gerçekleştirmiş olduk.”

Yakında duyurulmasını beklediğimiz iPhone 8 ile birlikte bu rakamların nasıl değişeceğini ise zaman gösterecek.