reklamı kapat

POPÜLER

11 yaşındaki çocuk oyuncak ayıcığını hack’lemeyi başardı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her cihaz internete bağlı hale geliyor. Gelecekte oturduğumuz koltuktan yemek yediğimiz masaya ve yattığımız yatağa kadar her nesnenin internete bağlı olacağı öngörülüyor. Peki elektronik her cihazın hack’lenebildiği günümüzde bütün cihazların internete bağlanması güvenlik konusunda zafiyet yaratmayacak mı? Oyuncak ayıcığını hack’leyen 11 yaşındaki bu yetenekli çocuk, söz konusu soruya yeterli bir cevap niteliği taşıyor.

Henüz 6. sınıfa giden 11 yaşındaki Reuben Paul, robot oyuncağını hack’lemeyi başardı. Wi-Fi üzerinden internete bağlanarak bluetooth aracılığıyla bazı emirleri yerine getirebilen Bob isimli bu ayıcığın ele geçirilmesi çok uzun sürmedi. Paul’un anlattığına göre önce Raspberry Pi cihazını dizüstü bilgisayarına bağladıktan sonra bluetooth bağlantılarını tarattı. Daha sonrasında bu robot ayıya bağlanması başaran Paul, Python isimli programlama dilini kullanarak oyuncağa izinsiz bir şekilde hükmedebilir hale geldi. Uzaktan oyuncağın ışıklarını açıp kapatabildiğini ifade eden Paul, ayıcığın ses kayıt özelliğini aktif hale getirdiğini ve böylece masum görünen bir oyuncağı bile kötü niyetli kişilerin ellerinde oldukça zararlı hale getirebilecek bir dinleme cihazına dönüştürdüğünü ifade ediyor.

One Conference 2017’de nesnelerin internetinin yaygınlaşmasıyla gelecekte bizi bekleyen tehlikeleri anlatan bir sunum yapan Paul, uzmanların da oldukça ilgisini çekmiş durumda. Gelecekte hayatımızın bir parçası olacak cihazların nasıl tam anlamıyla güvenli hale getirilebileceği sorusu ise cevabını bekliyor.

YORUMLAR