reklamı kapat

POPÜLER

104 senelik kamerayla Formula 1’i fotoğrafladı [Galeri]

Dünyanın en yüksek performanslı kameralarıyla bile Formula 1‘i çekmek kolay iş değil. Bir fotoğrafçı ise bunu 104 senelik bir kamerayla yapmayı denedi. İşte sonuçlar…

Formula 1’in amiral gemisi makineleri talep etmesi, fotoğrafçı Joshua Paul‘un yaptığı işi çok daha değerli hale getiriyor, zira kendisi bu canhıraş yarışı 104 senelik bir Grafleks 4×5 kamerayla fotoğraflamayı denedi. Galeride yer verdiğimiz sonuçlar: Baş döndürücü. Joshua Paul’un detaylar için eğitilmiş bir gözü olduğu çok açık; çünkü saniyede 20 kareye kadar seri çekim yapabilen modern kameraların aksine kendisinin kullandığı 1913 üretimli Graflex totalde 20 kare çekim yapabiliyor. Bu sınırlama sayesinde, fotoğrafçının çektiği her kare dikkatle düşünülmüş, planlanmış ve uygulanmış olmalıydı.


Paul’a fotoğrafları çekmenin ne kadar zor olduğu sorulduğunda, “Aslında zorluktan ziyade bu bir süreç; bazen iyi gidiyor bazen de kötü. Maksimum hızına ulaşmış bir F1 yarış aracını karenize yerleştirebilmek oldukça zor ve bunu başaramadan birçok film harcayabilirim. Yarıştan ziyade F1’in kendisini görüntülemeye çalışıyorum; doğal olarak insanlarla, araçlarla, ekipmanla ve atmosferle daha çok ilgiliyim” açıklamasını yaptı.

Fotoğrafçı sonuçlardan o kadar memnun kaldı ki, şimdi Lollipop isimli bir Grand Prix dergisi çıkarıyor.