reklamı kapat

POPÜLER

iPad’e gerçek “Pro” yetenekleri kazandıran iOS 11 konsepti [Video]

Herkesin merakla beklediği WWDC17 etkinliğine sayılı günler kaldı. Etkinlikte tanıtılacak olan ve en merak edilenlerden biri ise kuşkusuz iOS 11. Apple’ın mobil cihazlarını kullananlar iOS 11’in neler getireceğini büyük bir merakla bekliyor. Yayınlanan konsept çalışması iOS 11’le birlikte gelmesi arzu edilen bazı özellikleri bir araya getiriyor.

Bilindiği üzere iOS 10; iPhone’a belli başlı bazı özellikler getirdi. Fakat iPad sahipleri iOS 10’dan pek memnun kalmadı. Zira iPad’e özel olarak geliştirilen çok fazla özellik yoktu. Yalnızca Safari’de iki sekmeyi ekranın iki yanında açma özelliği getirilmişti. Bu durum iPad sahiplerinin iOS 11 ile ilgili beklentilerini artırmasına neden olmuş durumda. Özellikle iPad Pro kullanıcılarının iOS 11 ile birlikte daha profesyonel özelliklere kavuşması bekleniyor. Hazırlanan konsept çalışma da iPad’in bilgisayarlara daha yakın bir deneyim sunması için gerekli olan özelliklere odaklanıyor.

Söz konusu videoda çoklu pencere özelliğinin daha etkin bir şekilde kullanıldığı görülüyor. İki pencere arasında fotoğraf, yazı ve konum bilgileri gibi veriler paylaşılabiliyor. Tüm bunları yapmak için sürükle-bırak işlemini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Ayrıca ekranın üst kısmında bir de raf bulunuyor. Bu rafa daha sonra işe yarayacak olan bazı bilgiler yerleştiriliyor ve istendiği zaman bu kısma hızlıca erişilebiliyor. Kullanım kolaylığına odaklanan iOS 11 konseptine haberin görselindeki videodan ulaşabilirsiniz.