reklamı kapat

POPÜLER

5 milyar dolara mal olan Apple Park’ın içi ilk kez görüntülendi!

Apple, yıllardır üzerinde çalıştığı ve inşaatı devam eden Apple Park‘ın kapılarını Wired’a açtı. Wired ellerindeki fotoğraflardan bazılarını yayınlanırken, çok yakında bir video geleceğinin de sözünü verdi.

Steve Jobs’un düşünce ürünü olan pod (yuva) tasarımına sahip olan yeni Apple kampüsünün kapıları Wired‘a açıldı. Haberin devamında yer alan galeride bulabileceğiniz fotoğraflar yayınlanırken, Wired Apple Park‘ın akıl almaz bir detaycılığa sahip olan tasarımı üzerine yazdığı uzun makaleden kayda değer parçalara da sizler için yer verdik. “Tıpkı her Apple ürününde olduğu gibi, kampüsün şeklini de fonksiyonu belirliyor. Burası, insanların birbirlerine ve doğaya açık oldukları bir iş yeri olarak tasarlanmış ve bunu başarabilmenin anahtarı da birlikte çalışabilmek için pod olarak adlandırılan modüler bölümler yapmak. Jobs’un hayali pod üzerine pod yapmaktı: Ofis podlar, sosyal podlar… Sanki bir piyanonun Philip Glass bestesini çalması gibi. Podlar demokratik olarak dağıtılacaktı. CEO’nun bile bir suiti ya da benzer skalada bir odası olmayacaktı. Ve her ne kadar şirket iç işlerini gizli tutma takıntısıyla bilinse de, Jobs’un hayalinde fikirlerin özgürce paylaşılabildiği ortak alanlar da vardı. Ama o kadar da özgür değil… Örneğin John Ive’ın stüdyosu translüsen cam ile kaplı olacaktı.”

Yağmur, ışık yansımaları ve güneş için özel açılandırılmış cam kaplama

Tim Cook tamamlanan pod'lardan birinin önünde

Steve Jobs'ın yönlendirmesiyle tasarlanan birbirini takip eden cam pod'lar

Işıkların parlaklıklarını kumanda etmek mümkün

Her masanın altında yer alan yükseklik ayar butonları

Çubuk ışıklandırma detayları

Tek bir alüminyum bloktan üretilen vidalamaları gizlenmiş kapı kolları

İlk pod çizimlerinden biri

Steve Jobs'ın favori otelindekine benzemesi için işlenen özel taşlar

Pod'larına pizza taşıyan çalışanlar için özel tasarlanan Apple patentli pizza kutusu

Steve Jobs'ın deyimiyle sanatın en güzel biçimi ağaçlar

Bir çembere dönüşen yonca yaprağı tasarımı ile ilgili ise şunlar söyleniyor:

“En başta podları taşıyabilmesi için ana binanın şekli şişkince bir yonca yaprağı olarak belirlendi. Apple çalışanları buna “pervane” de diyorlar ve bir çekirdeğin etrafında dönen bir Möbius’a benziyordu. Jobs 2010 baharında mimarlara bunun bir kriz yaratacağını söyledi, çünkü ona göre iç taraflar çok sıkışık, dış taraflar ise çok genişti. Böylece tasarım bir çembere dönüştürüldü.”

Tasarımın çembere dönüştürülmesinde, Jobs’un kriz diye adlandırdığı bakış açısınına ek olarak, Jobs’un Walter Isaacson tarafından yazılan biyografisinde bir başka faktör daha olduğu belirtiliyor. Jobs, oğluna bir yonca yaprağının şeklini gösterdiğinde, oğlu bu tasarımın bir erkek cinsel organına benzediğini söylemişti. Ertesi gün Jobs oğlunun söylediği şeyi mimarlara anlattı ve sonra da “aklınıza gelen görüntüyü asla silemeyeceksiniz” dedi. Böylece Kampüs bir yonca yaprağı yerine çembere dönüştürüldü ve Jobs’un istediği oldu.

Wired aynı zamanda binalardaki her detaya duyulan takıntıdan da bahsediyor: En doğru materyallerin aranması ve mükemmeliyete ulaşabilmek için her türlü zorluğun üstesinden gelinmesi için bir arayış.

Mimarlardan Behling‘in sözleriyle:

Jobs ofisler için nasıl bir kereste istediğini biliyordu. Bu, ‘meşe ya da akçaağacı severim’den öte bir bilmek’ti. Özellikle dörtte bir ölçülü kereste istiyordu. En az miktarda özsu ve şeker olması için ideal olarak kışın, bilhassa Ocak’ta kesilmeleri gerektiğini söylüyordu. Biz, saçları beyazlayan mimarlar olarak ‘Yok artık!’ diyerek onu dinliyorduk.