reklamı kapat

POPÜLER

The Eye of Binhai

1,2 milyon kitaba ev sahipliği yapan dünyanın en modern kütüphanesi

Dünya genelinde mimari açıdan beğeni toplayan sayısız kütüphane bulunuyor. Çin’de açılan The Eye of Binhai kütüphanesi ise tüm bu binalar arasında en şık mimariye sahip olmasıyla öne çıkacak gibi görünüyor.

Kültürel mirasın korunmasına ve yaşatılmasına olanak sağlayan kütüphaneler eskisi kadar ilgi görmüyor. Merak ettiklerimizi öğrenmek için yol katetmektense arama motorlarında araştırmayı tercih ediyoruz. Buna rağmen sessizliğe ihtiyaç duyduğumuzda, nadir bir kitap aradığımızda veya odaklanarak çalışmamız gerektiğinde bizlere bu imkanı sunan kütüphaneler oluyor. Çin ise yaşanan tüm teknolojik gelişmelere rağmen kütüphanelerin önemini yitirmediğini ortaya koyuyor.

34 bin metrekarelik alan

The Eye of Binhai ismiyle anılan kütüphane Tianjin bölgesinde konumlanıyor. Dışarıdan bakıldığında kocaman bir gözü andıran bu bina aynı zamanda dünyanın en şık kütüphanesi olmaya aday. Beyaz renklerin hakim olduğu bina MVRDV, Tianjin Urban Planning ve Design Institute (TUPDI) ortaklığında tasarlanmış. 34 bin metre karelik alan kurulan kütüphanede 1.2 milyondan fazla kitap yer alıyor. Üç senede tamamlanan bu kütüphanede raflardan oluşan bölgelerin yanı sıra okuma alanı, lobi, ofis bölgesi, toplantı noktası, bilgisayar ve ses odası da yer alıyor. Tabii asıl dikkat çeken kütüphanenin eşsiz tasarımı oluyor. The Eye of Binhai’nin fotoğraflarını haberimizin girişinde, görüntüleri ise hemen aşağıda bulabilirsiniz.

VİDEO