reklamı kapat

POPÜLER

new york halk kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi’nin devasa tarihi harita arşivi elektronik ortama aktarıldı

New York Halk Kütüphanesi yetkilileri teknolojinin nimetlerinden yararlanarak tarihle yakından ilgilenenleri sevindirecek bir gelişmeye imza attı. Kütüphanenin veritabanında bulunan 20,000’in üzerindeki tarihi harita 15 yıl süren uzun ve yoğun bir düzenleme ve tarama sürecinin ardından ücretsiz olarak internet üzerinden erişime açık getirildi.

Kütüphane bünyesinde bulunan Lionel Pincus & Princess Firyal Harita Departmanı ve Creative Commons‘ın ortak çalışmasıyla oluşturulan Map Warper adlı web sitesi üzerinden kullanıcılar kendilerine bir hesap açabiliyor ve bütün haritalara erişebiliyor. Haritaların çoğu 1852 yılından 1922’ye kadar New York şehrinden detaylar içerse de ABD’nin diğer bölgeleri ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na ait ilginç haritalar da bu koleksiyonda yer alıyor.

Kütüphane aynı zamanda haritayı yaklaştırıp görsel üzerindeki detayları arttırmayı sağlayan Google Earth’teki özelliklere benzeyen bazı özellikler de geliştirmiş. Bu da farklı dönemlerdeki topografik detayları karşılaştırmak isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.